Κυριακή 28 Ιουλίου 2024

28η Οκτωβρίου 1940

25/10/2011 00:00

Εορτασμού Ιστορικής Επετείου 28ης  Οκτωβρίου 1940

Αποβλέποντας στη μεγαλύτερη  λαμπρότητα  και  τον επίσημο εορτασμό της ιστορικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940, για όλη τη διοικητική περιφέρεια του Δήμου Σουλίου,  καθορίζουμε το πρόγραμμα εορτασμού, ως εξής:

Τετάρτη    26 Οκτωβρίου 2011

Γενικός σημαιοστολισμός από την  8η πρωινή ώρα της  26ης μέχρι και τη δύση του  ηλίου της 28ης Οκτωβρίου.

Πέμπτη     27 Οκτωβρίου 2011

Ομιλίες σε ειδικές συγκεντρώσεις στα σχολεία, δημόσιες υπηρεσίες, οργανισμούς δημοσίου δικαίου κ .λ. π.  και στις τρεις Δημοτικές Ενότητες (Αχέροντα, Παραμυθιάς και Σουλίου).

Ώρα 11:00. προσκύνημα από μαθητές των σχολείων στο Μνημείο των Ηρώων  (Σχολείο Βούλγαρη),  που θα προσέλθουν συντεταγμένοι με επικεφαλής καθηγητές, δασκάλους και βαθμοφόρους.

Στο προσκύνημα θα παρευρίσκονται και αντιπροσωπείες αναπήρων και θυμάτων πολέμου, τραυματιών και εφέδρων.

Ύστερα θα ψαλεί τρισάγιο και θα επακολουθήσει κατάθεση στεφανιών από  τη μαθητική νεολαία.

Στη συνέχεια θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των Ηρώων που έπεσαν ένδοξα και θα ακολουθήσει στεφάνωμα των προτομών των Ηρώων από εκπαιδευτικά ιδρύματα Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης.

Φωταγώγηση όλων των δημοσίων και δημοτικών καταστημάτων του Δήμου Σουλίου (δημαρχιακό μέγαρο και όλα τα καταστήματα στις ενότητες  Αχέροντα, Παραμυθιάς και  Σουλίου), καθώς και των καταστημάτων των Ν. Π. Δ. Δ. και των Τραπεζών, κατά τις βραδινές ώρες της 27ης  και 28ης  Οκτωβρίου.

Παρασκευή  28 Οκτωβρίου 2011

1.     Ώρα 7:30 . θα σημάνουν χαρμόσυνα οι καμπάνες των Εκκλησιών.

2.     Ώρα 10:30 τέλεση επίσημης δοξολογίας στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Δονάτου, μετά το τέλος της  Θείας Λειτουργίας, στην οποία παρακαλούνται να προσέλθουν και να παραστούν:

1.           Ο Μητροπολίτης.

2.           Η Δήμαρχος Σουλίου.

3.           Οι Θρησκευτικές Αρχές.

4.           Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου.

5.           Η κ. Ειρηνοδίκης.

6.           Το Δημοτικό Συμβούλιο Σουλίου, ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Παραμυθιάς, οι Πρόεδροι και οι Εκπρόσωποι των Τοπικών Κοινοτήτων Δήμου Σουλίου.

7.           Οι Περιφερειακοί Σύμβουλοι  Ενότητας Θεσπρωτίας.

8.           Οι Πρόεδροι Δ. Σ. των Ν.Π.Δ.Δ.

9.           Οι κ. κ. Διευθυντές και Προϊστάμενοι των Δημοσίων Υπηρεσιών.

10.      Οι κ. κ. Διευθυντές των σχολικών μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης του Δήμου Σουλίου.

11.      Ο κ. Διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος Παραμυθιάς.

12.      Ο κ. Διοικητής του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Παραμυθιάς

13.      Στρατιωτικοί και Αστυνομικοί εν ενεργεία και αποστρατεία, με στολή.

14.      Πρόεδροι  εφεδροπολεμιστικών  οργανώσεων και αναπήρων και εκπρόσωποι των παραρτημάτων αναγνωρισμένων αντιστασιακών οργανώσεων.

15.      Διοικητικά Συμβούλια όλων των Συλλόγων, Ενώσεων, Φορέων,  Συνδέσμων και Οργανώσεων.

16.      Όλοι οι κάτοικοι του Δήμου.

Οι κ. κ. Προϊστάμενοι Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων της πόλης, παρακαλούνται να μεριμνήσουν για να οδηγηθούν οι μαθήτριες και οι μαθητές σε τμήματα κατά την πρέπουσα τάξη.

Τον πανηγυρικό της ημέρας θα εκφωνήσει o καθηγητής κ. Σιώζιος Ιωάννης, υποδιευθυντής του ενιαίου Λυκείου Παραμυθιάς.

Μετά τον πανηγυρικό της ημέρας θα ακολουθήσει επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφανιών εν σιγή, από την Δήμαρχο, Στρατιωτικές Αρχές, Αρχές Αστυνομίας, Πολιτικές Αρχές, Συλλόγους, Σωματεία, Οργανώσεις και Ενώσεις στο Ηρώο Σουλιωτών, που βρίσκεται στο  προαύλιο του Ιερού Ναού Αγίου Δονάτου.

Θα τηρηθεί σιγή ενός λεπτού προς τιμή των ενδόξων νεκρών.

Ανάκρουση Εθνικού  Ύμνου.

3.     Ώρα 11.15΄ Μαθητική παρέλαση επί της οδού Κ. Καραμανλή.

Στη συνέχεια θα ακολουθήσουν εκδηλώσεις στο προαύλιο του Α΄ Δημοτικού Σχολείου με χορούς από χορευτικά τμήματα των Σχολείων του Δήμου.

Τελετάρχης ορίζεται ο κ. Σπμήλιας Κωνσταντίνος, καθηγητής φυσικής αγωγής Γυμνασίου Παραμυθιάς.

Τα της ιεροτελεστίας θα κανονιστούν από την Ιερά  Μητρόπολη.

Τα της τάξης από την Αστυνομική Αρχή Παραμυθιάς.

Μ. Ε. Δ.

Ο ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ