Κυριακή 28 Ιουλίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Νέα/Συνέχιση λειτουργίας της Δ.Ο.Υ Παραμυθιάς

Συνέχιση λειτουργίας της Δ.Ο.Υ Παραμυθιάς

23/11/2011 00:00

ΘΕΜΑ : «Συνέχιση λειτουργίας της  Δ.Ο.Υ   Παραμυθιάς »

Κάντε κλίκ στο περισσότερα για να δείτε όλο το έγγραφο

NOMOΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ

Ταχ. Δ/νση: Παραμυθιά

Τ.Κ : 462 00

Πληροφορίες: κ. Σπύρου Όλγα

Τηλ.: 2666 3 60135 / 2666024613

Fax : 2666 0 24155

Email: info@paramythia.gr

Παραμυθιά,  22 Νοεμβρίου 2011

Αρ. Πρωτ. :  -15.894-

ΠΡΟΣ:

Υπουργείο Οικονομικών

Κ.  Σερβίας  -10-

Τ. Κ. 105 62  ΑΘΗΝΑ

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ :

AΠΟΔΕΚΤΕΣ  Π.  Δ.

ΘΕΜΑ : «Συνέχιση λειτουργίας της  Δ.Ο.Υ   Παραμυθιάς »

Κύριε Υπουργέ,

σε συνέχεια δημοσιεύσεων και πληροφοριών  περί κατάργησης  της Δ.Ο.Υ Παραμυθιάς, θέτουμε υπόψη σας  τις αρνητικές συνέπειες  της εξέλιξης  αυτής στην οικονομική και κοινωνική ζωή των κατοίκων του Δήμου μας , αλλά και τη συμβολή της στην υποβάθμιση της ευρύτερης περιοχής μας, επισημαίνοντας  τα εξής:

Ο  Δήμος  Σουλίου του Νομού Θεσπρωτίας , με έδρα την πόλη της Παραμυθιάς απαρτίζεται από 1 Δημοτική και 31 Τοπικές Κοινότητες και ο  πληθυσμός του, σύμφωνα  με την τελευταία απογραφή 2011 ανέρχεται στους 10.130 κατοίκους,  με σημαντική αύξηση κατά την καλοκαιρινή περίοδο.

Η Δ.Ο.Υ Παραμυθιάς, που λειτουργεί επί σειρά δεκαετιών στην έδρα του Δήμου, εξυπηρετεί άμεσα και σε συνδυασμό με άλλες υπηρεσίες και φορείς, όλους τους κατοίκους που χαρακτηρίζονται από την ποικιλομορφία των επαγγελμάτων τους, ήτοι γεωργοί, κτηνοτρόφοι, επαγγελματίες, έμποροι  και επιχειρηματίες.

Λόγω των γεωμορφολογικών  ιδιαιτεροτήτων   της περιοχής  ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού ζει και δραστηριοποιείται σε ορεινές και απομακρυσμένες τοπικές κοινότητες ( όπως η περιοχή του ιστορικού Σουλίου που απέχει, περίπου, 45 χιλιόμετρα από την  έδρα του Δήμου )  με δυσπρόσιτο  οδικό δίκτυο, οπότε η μετακίνησή τους καθίσταται δύσκολη και χρονοβόρα. Έτσι η επικείμενη κατάργηση της Δ.Ο.Υ  θα επιδεινώσει την προβληματική αυτή θέση τους.

Ο Δήμος μας είναι αποδέκτης έντονων διαμαρτυριών από τους επαγγελματίες και τον εμπορικό κόσμο της περιοχής , που ήδη βρίσκονται σε δεινή οικονομική κατάσταση εξαιτίας της οικονομικής κρίσης και θεωρούν ότι η κατάργηση της Δ.Ο.Υ θα επιφέρει πρόσθετη οικονομική επιβάρυνση και ταλαιπωρία , δεδομένου ότι θα πρέπει να  διανύσουν  μεγάλες αποστάσεις για τη διευθέτηση των οικονομικών τους υποθέσεων για τις περισσότερες των οποίων απαιτείται η αυτοπρόσωπη παρουσία τους.

Έτσι στη σημερινή δύσκολη οικονομική συγκυρία, όπου η ενίσχυση της επιχειρηματικότητας και των αναπτυξιακών δράσεων αποτελούν προϋπόθεση για κάθε  προσπάθεια διεξόδου, θεωρούμε ότι είναι εξαιρετικά δυσμενής μια τέτοια απόφαση. Επίσης, βάλλεται  αντί να υποστηρίζεται η προσπάθεια των τελευταίων ετών για τουριστική αξιοποίηση και ανάπτυξη της περιοχή μας, η οποία διαθέτει  περιοχές φυσικού κάλλους, ιστορικά  και αρχαιολογικά μνημεία.

Επειδή κατανοούμε την ανάγκη περιορισμού  των δημοσίων δαπανών, σας ενημερώνουμε ότι ο Δήμος Σουλίου διαθέτει κτιριακή υποδομή για τη στέγαση της εν λόγω υπηρεσίας, προς μείωση των λειτουργικών της εξόδων.

Εκφράζοντας τον παλμό των κατοίκων και σύσσωμου του εμπορικού, επιχειρηματικού και αγροτικού κόσμου της περιοχής και με γνώμονα την αναγκαιότητα αποκέντρωσης δομών και υπηρεσιών για τη βελτίωση της καθημερινότητας και την εξυπηρέτηση των πολιτών, εκφράζουμε την αντίθεσή μας στην επικείμενη κατάργηση της Δ.Ο.Υ Παραμυθιάς . Ευελπιστούμε στη θετική ανταπόκρισή σας, προκειμένου να μη οδηγηθεί ο επαρχιακός μας Δήμος σε κοινωνικό και οικονομικό μαρασμό.

ΠΙΝΑΚΑΣ  ΔΙΑΝΟΜΗΣ

Παραμυθιάς

462 00  ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ

11.- Γραφεία Αντιδημάρχων

12.- Ανάρτηση στο site του Δήμου .

Με τιμή
  Η Δήμαρχος Σουλίου