Πέμπτη 2 Μαΐου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Νέα/Συνάντηση Υπουργού Εσωτερικών με Δημάρχους Ηπείρου

Συνάντηση Υπουργού Εσωτερικών με Δημάρχους Ηπείρου

17/10/2016 05:27

Συνάντηση με τους Δημάρχους της Ηπείρου στα Ιωάννινα πραγματοποίησε στις 12 Οκτωβρίου 2016 ο Υπουργός Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης κ. Παναγιώτης Κουρουμπλής στα γραφεία της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Ηπείρου.

Στη συζήτηση τέθηκαν τόσο προβλήματα που συνεχώς προκύπτουν στον τρόπο διοίκησης και λειτουργίας των Δήμων όσο και θέματα που αφορούν το νέο πολυνομοσχέδιο,  το οποίο είναι προϊόν συζήτησης με την τοπική Αυτοδιοίκηση και τις Περιφέρειες.

Η Δήμαρχος Σουλίου αναφέρθηκε μεταξύ άλλων για το Νόμο 4412/2016  «Δημόσιες Συμβάσεις έργων, προμηθειών και υπηρεσιών», για το θέμα της παράτασης των εργαζομένων στις ανταποδοτικές υπηρεσίες, την  έλλειψη εξειδικευμένου  προσωπικού και  για τα συμπληρωματικά έργα στους αναδασμούς.

{gallery}Syn_12-10-16{/gallery}