Τρίτη 30 Απριλίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Προσκλήσεις Δήμου ΣουλίουΑνακοινώσεις/Ανακοινώσεις, Δημοτικό Συμβούλιο, Νέα/Πρόσκληση σε τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ την 12η Φεβρουαρίου 2024

08/02/2024 14:32

Παρακαλούμε να προσέλθετε σε τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, που θα διεξαχθεί στην αίθουσα συνεδριάσεων του δημοτικού συμβουλίου την 12η Φεβρουαρίου 2024, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:30,για συζήτηση και λήψη αποφάσεων στα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:

ΘΕΜΑ 1ο Δωρεάν παραχώρηση της χρήσης δημοτικού κτιρίου (πρώην Δημοτικού Σχολείου Γκρίκας) για την υλοποίηση του έργου : «Μονάδα κέντρο Ημέρας για αυτισμό (1) 6η ΥΠΕ στην Περιφερειακή Ενότητα Θεσπρωτίας , Περιφέρειας Ηπείρου»

Εισηγητής: Δήμαρχος, κ. Ντάνης Αθανάσιος

ΘΕΜΑ 2ο Ονοματοδοσία του Κλειστού Γυμναστηρίου Παραμυθιάς σε “Κλειστό Γυμναστήριο Παραμυθιάς «ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΩΛΟΣ»”

ΘΕΜΑ 3ο Προσθήκη προσωνυμίας “Θεμιστοκλής Ρίγγας” στο 1° Δημοτικό

Σχολείο Παραμυθιάς

Εισηγητής: Δήμαρχος, κ. Ντάνης Αθανάσιος

ΘΕΜΑ 4ο Σύσταση επιτροπής για την εκτίμηση των προς εκποίηση ή εκμίσθωση ακινήτων του Δήμου

Εισηγητής : Δήμαρχος, κ. Ντάνης Αθανάσιος

ΘΕΜΑ 5ο

Διατύπωση απόψεων επί του περιεχομένου του φακέλου Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (Μ.Π.Ε.) του έργου (Υποκατηγορία Α1, ομάδα 10η ,α/α 1):«Αιολικό Πάρκο, ισχύος 57,60 MW, και των συνοδών του έργων, στη θέση «Ζυγαριά», Δ.Ε. Σελλών, Δήμου Δωδώνης , Π.Ε. Ιωαννίνων & Δ.Ε. Παραμυθιάς και Δ.Ε. Σουλίου, Δήμου Σουλίου, Π.Ε. Θεσπρωτίας, Περιφέρειας Ηπείρου»

Εισηγητής: Αντιδήμαρχος κ. Χειμώνας Γεώργιος

ΘΕΜΑ 6ο

Α΄ Κατανομή πιστώσεως ποσού 30.410,00 € έτους 2024 για κάλυψη λειτουργικών δαπανών των σχολικών μονάδων του Δήμου Σουλίου

Εισηγητής: Αντιδήμαρχος, κ. Φίλη Πασχάλη Αντιγόνη Βασιλική

ΘΕΜΑ 7ο Περί αύξησης των ωρών απασχόλησης καθαρίστριας που προσλήφθηκε με σχέση εργασίας Ι.Δ.Ο.Χ σε υπηρεσίες καθαρισμού σχολικών μονάδων του Δήμου ( 2023-2024)

ΘΕΜΑ 8ο Εγγραφές νηπίων στους παιδικούς σταθμούς του Δήμου μας

ΘΕΜΑ 9ο Σύσταση επιτροπής Ισότητας Γυναικών

Εισηγητής: Αντιδήμαρχος, κ. Φίλη Πασχάλη Αντιγόνη Βασιλική

ΘΕΜΑ 10ο Συγκρότηση Επιτροπής Τουριστικής Προβολής & Ανάπτυξης (άρθρο 70 παρ.1 Ν.3852/2010)

Εισηγητής: Αντιδήμαρχος, , κ. Αλέξανδρος Κοντός

ΘΕΜΑ 11ο Ορισμός εκπροσώπου του Δήμου Σουλίου στο Διοικητικό Συμβούλιο του ΦΟΔΣΑ με την επωνυμία «Αναγκαστικός Σύνδεσμος Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων Διαχειριστικής Ενότητας Περιφέρειας Ηπείρου»

Εισηγητής: Αντιδήμαρχος, κ. Ανδρέας Καγκιούζης

ΘΕΜΑ 12ο Καθορισμός αποζημίωσης μελών του Δημοτικού Συμβουλίου