Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Νέα, Οδηγίες για αγρότες/Πρόγραμμα τρίτης και τελευταίας δακοκτονίας 2018

Πρόγραμμα τρίτης και τελευταίας δακοκτονίας 2018

28/09/2018 07:42

Στα πλαίσια του προγράμματος συλλογικής καταπολέμησης του δάκου της ελιάς έτους 2018, για την Περιφερειακή Ενότητα Θεσπρωτίας ,θα πραγματοποιηθεί ψεκασμός των ελαιόδεντρων (Τρίτος)  σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα: Τμήμα Ά.

Ημερομηνία Τοποθεσία

(συνεργείο :1)

(συνεργείο :2)

(συνεργείο :3)

(συνεργείο :4)

(συνεργείο :5)

(συνεργείο :6)

(συνεργείο :7)

(συνεργείο :8)

(συνεργείο :9)

(συνεργείο :10)

(συνεργείο :11)

(συνεργείο :12)

01/10/2018 ΓΛΥΚΗ- ΧΟΙΚΑ- ΓΑΡΔΙΚΙ ΠΕΝΤΕ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΓΚΡΙΚΑ- ΨΑΚΚΑ ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙ ΚΟΚΚΙΝΟΛΙΘΑΡΙ-ΡΙΖΟ ΚΟΚΚΙΝΙΑ ΠΛΑΤΑΡΙΑ ΑΡΓΥΡΟΤΟΠΟΣ ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑ ΒΡΥΣΕΛΛΑ-ΣΙΔΕΡΙ-(ΕΛΑΙΑ)
05/10/2018 ΚΑΡΥΩΤΙ- ΚΑΡΒΟΥΝΑΡΙ-ΣΕΒΑΣΤΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΜΑΖΑΡΑΚΙΑ- ΚΡΥΟΒΡΥΣΗ ΝΕΟΧΩΡΙ ΣΠΑΘΑΡΑΙΟΙ ΤΡΙΚΟΡΥΦΟ-ΠΛΑΙΣΙΟ ΦΑΣΚΟΜΗΛΙΑ ΣΥΒΟΤΑ ΛΑΔΟΧΩΡΙ-Ν.ΣΕΛΕΥΚΙΑ ΔΡΑΜΕΣΙ

ΠΡΟΣΟΧΗ: Να τηρούνται ο χρόνος  συγκομιδής του ελαιοκάρπου μετά την ημερομηνία του ψεκασμού αντίστοιχα με το κάθε σκεύασμα που χρησιμοποιήθηκε :α) FORZA στις 7 ημέρες (Δήμοι Σουλίου και Φιλιατών) και β) BISCAYA στις 14 ημέρες (Δήμος Ηγ/τσας).

Παρακαλούνται οι ελαιοπαραγωγοί να έχουν ανοιχτά τα περιφραγμένα ελαιοκτήματα και οι κτηνοτρόφοι ή μελισσοκόμοι να απομακρύνουν τα ζώα ή τα μελισσοσμήνη τους από τα ελαιοκτήματα προκειμένου να διευκολυνθούν οι εργασίες. Εάν  κατά την περίοδο εφαρμογής των ψεκασμών δεν ολοκληρωθεί ή δεν πραγματοποιηθεί ο ψεκασμός για οποιοδήποτε λόγο (π.χ. βροχοπτώσεις, ισχυρούς ανέμους ή άλλους) τότε θα ολοκληρωθεί την επομένη μέρα.Οι ελαιώνες που εντάσσονται  πρέπει:1.Να είναι συγκροτημένοι, συνεχόμενοι και αμιγείς,2.Μακριά από κατοικημένες περιοχές.3.Χωρίς την παρεμβολή βιολογικής καλλιέργειας ελαιώνων.Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε στα τηλέφωνα 2665360151,2665360160 και 6977520843.

ΟΙ ΑΡΧΙΕΡΓΑΤΕΣ

Ο ΑΝΑΔΟΧΟΣ