Δευτέρα 29 Απριλίου 2024

15/02/2013 00:00

Εορτασμού για την 100η επέτειο απελευθέρωσης

της Παραμυθιάς την 23η Φεβρουαρίου 1913

Αποβλέποντας στη μεγαλύτερη λαμπρότητα και τον επίσημο εορτασμό για τα 100 χρόνια απελευθέρωσης της περιοχής της Παραμυθιάς από τον τουρκικό ζυγό στις 23 Φεβρουαρίου 1913, για όλη τη διοικητική περιφέρεια του Δήμου Σουλίου, καθορίζουμε το πρόγραμμα εορτασμού, ως εξής:

Α΄ ΓΕΝΙΚΑ

1.- Γενικός σημαιοστολισμός σε ολόκληρη τη διοικητική περιφέρεια του Δήμου Σουλίου, από την 8η πρωινή ώρα της 22ας μέχρι και τη δύση του ηλίου της 23ης Φεβρουαρίου 2013.

2.- Φωταγώγηση όλων των δημόσιων και δημοτικών καταστημάτων του Δήμου Σουλίου (δημαρχιακό μέγαρο και όλα τα καταστήματα στις ενότητες Αχέροντα, Παραμυθιάς και Σουλίου), καθώς και των καταστημάτων των Ν. Π. Δ. Δ. και των Τραπεζών που βρίσκονται στην Παραμυθιά, κατά τις βραδινές ώρες της 22ας και 23ης Φεβρουαρίου 2013.

Β΄ ΣΑΒΒΑΤΟ 23 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2013

Μητροπολιτικός Ιερός Ναός Αγίου Δονάτου :

07:30 Θα σημάνουν χαρμόσυνα οι καμπάνες.

09:00 Τέλεση Θείας Λειτουργίας.

10:00 Πέρας προσέλευσης επισήμων.

10:15 Τέλεση επίσημης δοξολογίας στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου

Δονάτου, στην οποία παρακαλούνται να προσέλθουν και να παραστούν:

1. Ο Μητροπολίτης.

2. Η Δήμαρχος Σουλίου.

3. Οι Θρησκευτικές Αρχές.

4. Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου.

5. Το Δημοτικό Συμβούλιο Σουλίου, ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Παραμυθιάς, οι Πρόεδροι και οι Εκπρόσωποι των Τοπικών Κοινοτήτων Δήμου Σουλίου.

6. Οι Περιφερειακοί Σύμβουλοι Ενότητας Θεσπρωτίας.

7. Οι Πρόεδροι Δ. Σ. των Ν.Π.Δ.Δ.

8. Οι κ. κ. Διευθυντές και Προϊστάμενοι των Δημοσίων Υπηρεσιών.

9. Οι κ. κ. Διευθυντές των σχολικών μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης του Δήμου Σουλίου.

10. Ο κ. Διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος Παραμυθιάς.

11. Ο κ. Διοικητής του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Παραμυθιάς

12. Στρατιωτικοί και Αστυνομικοί εν ενεργεία και αποστρατεία, με στολή.

13. Πρόεδροι εφεδροπολεμιστικών οργανώσεων και αναπήρων και

εκπρόσωποι των παραρτημάτων αναγνωρισμένων αντιστασιακών οργανώσεων.

14. Διοικητικά Συμβούλια όλων των Συλλόγων, Ενώσεων, Φορέων, Συνδέσμων και Οργανώσεων.

15. Όλοι οι κάτοικοι του Δήμου.

Οι κ. κ. Διευθυντές των σχολείων της πόλης, παρακαλούνται να μεριμνήσουν και να οδηγηθούν στον Ιερό Ναό οι αντιπροσωπείες από μαθήτριες, σε τμήματα κατά την πρέπουσα τάξη.

Μετά το πέρας της επίσημης δοξολογίας και περί ώρα 10:45, με πομπή, οι αρχές, επίσημοι προσκεκλημένοι, αντιπροσωπείες σχολείων, συλλόγων και το πλήθος, θα κατευθυνθούν στο Δημοτικό Σχολείο «Βούλγαρη», όπου θα ακολουθήσει επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων εν σιγή, από την κ. Δήμαρχο Σουλίου, τον Πρόεδρο της Δ. Κ. Παραμυθιάς, Στρατιωτικές Αρχές, Αρχές Αστυνομίας, Πολιτικές Αρχές, Συλλόγους, Σωματεία, Οργανώσεις και Ενώσεις στο Ηρώο Πεσόντων, που βρίσκεται στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

Θα τηρηθεί σιγή ενός λεπτού προς τιμή των ενδόξων νεκρών.

Ανάκρουση Εθνικού Ύμνου.

Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων «Καρκαμίσι».

11:30 Εκδήλωση με θέμα :

«Ο απελευθερωτικός αγώνας του 1912 – 13 στην περιοχή της

Παραμυθιάς και η συμβολή των εθελοντών Κρητών στην

απελευθέρωση».

Δήμος Σουλίου και Σύλλογος Κρητών Ηπείρου

Χαιρετισμοί επισήμων.

Ομιλίες :

1.- Ιωάννης Σταυρουλάκης, Καθηγητής Πανεπιστημίου : « Κρήτες

αγωνιστές στην απελευθέρωση της περιοχής της Παραμυθιάς».

2.- Παναγιώτης Τσαμάτος, Καθηγητής Πανεπιστημίου – Συγγραφέας :

«Η απελευθέρωση της Παραμυθιάς το 1913. Μια ιστορική διαδρομή

μέσα από στρατιωτικό αρχειακό υλικό του 1912 – 13 ».

Προβολή φωτογραφικού και αρχειακού υλικού της εποχής.

Χορευτικά συγκροτήματα του Συλλόγου Κρητών Ηπείρου και του

Εκπολιτιστικού Συλλόγου Καρβουναρίου.

Παραδοσιακό κέρασμα.

Στη συνέχεια και περί ώρα 13:30 στο προαύλιο του δημουτικού σχολείου Βούλγαρη, θα ακολουθήσει μουσική εκδήλωση με την παραδοσιακή ζυγία «ΟΙ ΜΠΑΝΤΙΔΟΙ», με ελεύθερη είδοδο για το κοινό.

Τελετάρχης ορίζεται ο κ. Ντρίτσος Σταύρος, υπάλληλος του Δήμου Σουλίου.

Καλούνται οι κάτοικοι και δημότες, οι φορείς και σύλλογοι του Δήμου Σουλίου, καθώς και επισκέπτες από την Ήπειρο και όλη την Ελλάδα, να μετέχουν και να παρακολουθήσουν τις προγραμματισμένες επετειακές εκδηλώσεις από από 13 έως και 27 Φεβρουαρίου 2013, που αποτελούν κορυφαίο ιστορικό γεγονός για το Δήμο μας.

Παρακαλούνται να ρυθμίσουν :

Τα σχετικά με την ιεροτελεστία, η Ιερά Μητρόπολις Παραμυθίας, Φιλιατών,

Γηρομερίου και Πάργας και το εκκλησιαστικό συμβούλιο του Ιερού Ναού Αγίου Δονάτου.

Τα σχετικά με την τήρηση της τάξης και το σημαιοστολισμό των ιδιωτικών καταστημάτων και οικιών, το Αστυνομικό Τμήμα Παραμυθιάς.

Τα σχετικά με τη σήμανση των χώρων, την ηχητική εγκατάσταση, τη φωταγώγηση της πόλης και το σημαιοστολισμό υπηρεσιών, οδών και πλατειών, ο Δήμος Σουλίου (αρμόδιος υπάλληλος ο κ. Σταύρου Νικηφόρος).

Το παρόν πρόγραμμα επέχει θέση επίσημης πρόσκλησης, να δημοσιευτεί δε με μέριμνα του Δήμου Σουλίου στα κεντρικότερα σημεία της πόλης.

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ :

1. Γραφείο κας Δημάρχου.

2. Γραφεία κ. Αντιδημάρχων.

3. Γραφείο κ. Αντιπεριφερειάρχη Θεσπρωτίας.

4. Όλους τους προσκαλούμενους.

5. Όλους τους εμπλεκόμενους.

6. Σχολεία Δήμου Σουλίου.

7. Δημ. υπηρεσίες και Ν. Π. Δ. Δ. Σουλίου.

8. Δημόσιους Οργανισμούς – Τράπεζες κ. λ. π.

9. Ανάρτηση στο Site του Δήμου Σουλίου.

Μ. Ε. Δ.

Ο ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ