Πέμπτη 2 Μαΐου 2024

Δελτίο Τύπου Let’s do it Greece

10/03/2014 10:53

Την Παρασκευή 7 Μαρτίου και από ώρα 19:00, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα «Καρκαμίσι», στην Παραμυθιά, η κεντρική συνάντηση φορέων και εθελοντικών ομάδων, για το συντονισμό της δράσης Let’s do it Greece 2014. Η διεθνής καμπάνια φέτος θα γίνει  σε ολόκληρη της Ελλάδα την Κυριακή   6 Απριλίου.

Στην κοινή πρόσκληση του Δήμου Σουλίου και της Περιφερειακής Ενότητας Θεσπρωτίας, ανταποκρίθηκαν και συμμετείχαν δεκάδες σύλλογοι, φορείς, εθελοντικές οργανώσεις και μεμονωμένα άτομα από ολόκληρο το Νομό Θεσπρωτίας. Από την κεντρική οργανωτική ομάδα του Let’s do it Greece (Αθήνα), παραβρέθηκαν και ενημέρωσαν το κοινό για την εθελοντική οργάνωση, τις δράσεις και τους στόχους της, η κ. Ελένη Λαμπαδαρίου και ο κ. Νίκος Κιούσης.

Στη συνάντηση – σύσκεψη συζητήθηκαν εκτενώς οι ενέργειες και εθελοντικές δράσεις που έχουν πραγματοποιηθεί μέχρι σήμερα, και είχαν πολύ πετυχημένα αποτελέσματα και αποδοχή πανελλαδικά, καθώς και από τις κατά τόπους κοινωνίες, ιδιαίτερα στην προστασία του φυσικού και αστικού περιβάλλοντος.

Οι σύλλογοι, φορείς και εθελοντικές οργανώσεις εξέθεσαν τις προτάσεις τους και τις συντονισμένες δράσεις που πρόκειται να πραγματοποιήσουν φέτος. Κοινή διαπίστωση όλων είναι το γεγονός πως το εθελοντικό κίνημα στη Θεσπρωτία και ιδιαίτερα στην περιοχή του Δήμου Σουλίου, έχει πολύ μεγάλη δυναμική και τα τελευταία κυρίως χρόνια έχει να επιδείξει σημαντικό εθελοντικό έργο.

Η Δήμαρχος Σουλίου κ. Σταυρούλα Μπραΐμη – Μπότση, στο χαιρετισμό της αναφέρθηκε στους σκοπούς και δράσεις του εθελοντικού κινήματος, καθώς και στην αναγκαιότητα να ενδυναμωθεί   ο εθελοντισμός και να αναδειχθεί η ανιδιοτελής προσφορά ως τρόπος και στάση ζωής για όλους μας.