Κυριακή 19 Μαΐου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Ανακοινώσεις, Νέα/Κορονοϊός: Κλείνουν όλα τα σχολεία και τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα

Κορονοϊός: Κλείνουν όλα τα σχολεία και τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα

11/03/2020 14:00

«Η κυβέρνηση αποφάσισε την αναστολή εκπαιδευτικής λειτουργίας, όλων των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, όλης της χώρας, για τις επόμενες 14 ημέρες», όπως ανακοίνωσε ο κ. Κικίλιας.

Όπως εξήγησε ο υπουργός, το έκτακτο μέτρο λαμβάνεται «για προληπτικούς λόγους με στόχο τη μείωση διασποράς του κορονοϊού στην κοινότητα».

Οι σχετικές ανακοινώσεις από τον κ. Κικίλια έγιναν το απόγευμα της Τρίτης, 10 Μαρτίου.

Συγκεκριμένα για το Δήμο Σουλίου αναστέλλεται η λειτουργία :

• Βρεφονηπιακών & Παιδικών Σταθμών,
  • Νηπιαγωγείων,
  • Δημοτικών Σχολείων,
  • Γυμνασίων,
  • Λυκείων,
  • Κέντρο Ανοιχτής Προστασίας Ηλικιωμένων
  • Πρόγραμμα Άθλησης για όλους
  • Κέντρων Δημιουργικής Απασχόλησής Παιδιών (Κ.Δ.Α.Π )
  • και των Κέντρων Δια Βίου Μάθησης (Κ.Δ.Β.Μ )

Ο Δήμος Σουλίου συνεχίζει την υλοποίηση των συνιστώμενων μέτρων προφύλαξης με άμεση εφαρμογή τους. Ας ακολουθήσουμε, όλοι, τις οδηγίες των ειδικών, ώστε με τη συμβολή και την ατομική ευθύνη του καθενός μας να περιορίσουμε την εξάπλωση του ιού.