Σάββατο 4 Μαΐου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Κοινωνική Φροντίδα/Κοινωνικό Παντοπωλείο/Κοινωνικό Παντοπωλείο Δήμου Σουλίου – Αίτηση Συμμετοχής

Κοινωνικό Παντοπωλείο Δήμου Σουλίου – Αίτηση Συμμετοχής

28/08/2020 11:03

Κριτήρια και Δικαιολογητικά Ένταξης:

Δικαιούχοι του Κοινωνικού Παντοπωλείου είναι οι κάτοικοι του Δήμου Σουλίου. Προηγούνται οι ωφελούμενοι με τα εξής χαρακτηριστικά:

-να έχουν μηδενικά ή ελάχιστα εισοδήματα

-δεν πρέπει να είναι δικαιούχοι του ΚΕΑ ( κοινωνικού εισοδήματος αλληλεγγύης ) και να μην είναι δικαιούχοι του  προγράμματος ΤΕΒΑ

-οικογένειες με ανήλικα τέκνα

-οικογένειες με μοναχικά ηλικιωμένα άτομα

-μακροχρόνια άνεργοι

-οικογένειες χωρίς κανέναν εργαζόμενο

-πολύτεκνοι, μονογονεϊκές οικογένειες κ.λ.π.

-άτομα με αναπηρία.

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να συμπληρώσουν την παρακάτω αίτηση συμμετοχής και να την καταθέσουν στο Κοινωνικό παντοπωλείο του Δήμου. Σε περίπτωση που δεν μπορούν μόνοι τους, μπορούν να την συμπληρώσουν στο Κοινωνικό παντοπωλείο του Δήμου Σουλίου στο Δημαρχείο στο Γαρδίκι.

ΑΙΤΗΣΗ_ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ_ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ_ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ_ΣΟΥΛΙΟΥ.DOC

Τα δικαιολογητικά που θα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται μαζί με την αίτηση είναι τα εξής:

-Αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο και άδειες παραμονής.

-Μισθωτήριο συμβόλαιο ή λογαριασμό ΔΕΗ ή ΟΤΕ.

-Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

-Εκκαθαριστικό της εφορίας τελευταίου έτους (όλων των ενηλίκων ανά οικία) .

-Κάρτα ανεργίας(εφόσον υπάρχει).

-Βεβαίωση μη συμμετοχής σε ανάλογο πρόγραμμα (εφόσον είναι ετεροδημότης ή κάτοικος άλλου δήμου).

-Απόφαση Υγειονομικής Επιτροπής ή άλλου δημόσιου φορέα (εφόσον υπάρχει πρόβλημα υγείας).

-Σε περίπτωση αναπηρίας αντίγραφο της βεβαίωσης της επιτροπής που αναγράφει το ποσοστό(εφόσον υπάρχει).

Παρακαλείστε όλοι να τηρείτε τα απαραίτητα μέτρα προστασίας κατά του covid-19 κατά την έλευση σας στον χώρο του Κοινωνικού Παντοπωλείου !

Οι αιτήσεις θα ξεκινήσουν στις 7 Σεπτεμβρίου 2020 και  ημέρα Δευτέρα και θα είναι ανοιχτές έως 30 Σεπτεμβρίου 2020 και ημέρα Τετάρτη .

Το κοινωνικό παντοπωλείο του Δήμου Σουλίου θα συμπεριλάβει στο πρόγραμμα του 100 οικογένειες . Οι ωφελούμενοι που θα ενταχθούν στο πρόγραμμα θα ενημερωθούν με γραπτό μήνυμα στο τηλέφωνο επικοινωνίας που θα δηλώσουν κατά την αίτηση  .

Οι ωφελούμενοι που θα εγκριθούν θα είναι δικαιούχοι στο κοινωνικό παντοπωλείο μέχρι την λήξη των επόμενων φορολογικών δηλώσεων.

Δημοτικό Κατάστημα Αχέροντα, Κοινότητα Γαρδικίου

Θεσπρωτία, 46200