Τετάρτη 8 Μαΐου 2024

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ «ΑΧΛΥΣ» ΤΟΥ ΒΑΓΓΕΛΗ ΤΣΙΡΩΝΗ

2/4/2018 - 2/4/2018 18:00 Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων ‘Καρκαμίσι’

Μετά τα Γιάννενα, το βιβλίο «α χ λ ύ ς», του Βαγγέλη Τσιρώνη, θα παρουσιαστεί στη Παραμυθιά.

Πρόκειται, όπως είναι γνωστό, για ένα μυθιστόρημα, βγαλμένο από την πολυετή και σημαδεμένη εκπαιδευτική θητεία του συγγραφέα.

Κεντρικό πρόσωπο ένας μαθητής Λυκείου, βυθισμένος στην «α χ λ ύ» (=θολούρα, αντάρα) του πολύμορφου οικογενειακού και σχολικού BULLYING που τον τυραννά και από το οποίο μάταια πασχίζει να ξεφύγει για να ζήσει την ομορφιά της μαθητικής και εφηβικής ζωής που και θέλει και δικαιούται. Τελικά καταντά ένα άκρως επικίνδυνο όργανό του…

Το βιβλίο είναι αφιερωμένο στα παιδιά – θύματα του BULLYING.

Η εκδήλωση θα λάβει χώρα στην αίθουσα πολιτιστικών εκδηλώσεων του Δήμου Σουλίου, στο Καρκαμίσι Παραμυθιάς, τη Μεγάλη Δευτέρα, 2 Απριλίου και ώρα 18:00.

Το έργο θα παρουσιάσουν: η καθηγήτρια Φιλολογίας κ. Αρλέτα Τσιρώνη, ο καθηγητής Πληροφορικής κ. Παναγιώτης Παπαδόπουλος και ο συγγραφέας.

Θα προλογίσει η δήμαρχος Σουλίου κ. Μπραΐμη – Μπότση Σταυρούλα

Την εκδήλωση θα συντονίσει ο καθηγητής Φυσικής κ. Δονάτος Δούρος