Σάββατο 18 Μαΐου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Νέα/Εγγραφές – Επανεγγραφές στους παιδικούς σταθμούς του Δήμου Σουλίου

Εγγραφές – Επανεγγραφές στους παιδικούς σταθμούς του Δήμου Σουλίου

15/06/2015 10:33

Αγαπητοί γονείς,

Έφτασε η ώρα που το μικρό σας θα πάει για πρώτη φορά στον παιδικό. Επιθυμία όλων μας, είναι στο νέο του αυτό ξεκίνημα η διαδικασία του αποχωρισμού από την οικογένειά να είναι όσο το δυνατόν πιο ανώδυνη και να δημιουργούν από όλους μας οι προϋποθέσεις για μία πρώτη, ευχάριστη και δημιουργική γνωριμία με τη ζωή και τον κόσμο έξω από την οικογενειακή εστία.

Ο Δήμος Σουλίου και το ΝΠΔΔ ΑΡΩΓΗ, στην προσπάθειά του να επιτελέσει όσο αρτιότερα γίνεται το  κοινωνικό του έργο και με πλήρη επίγνωση των ευθυνών του απέναντι στην οικογένεια κάθε πολίτη, έχει αγκαλιάσει με ιδιαίτερη αγάπη το θεσμό της προσχολικής αγωγής.

Στο Δήμο μας λειτουργούν 3 Παιδικοί Σταθμοί (Α΄ & Β’ Παιδικός Σταθμός Παραμυθιάς και Παιδικός Σταθμός Αχέροντα), στους οποίους  φιλοξενούνται ΔΩΡΕΑΝ για το έτος 2014-2015 περίπου 90 παιδιά. Και φέτος το ΝΠΔΔ ΑΡΩΓΗ μέσω του προγράμματος της ΕΕΤΑΑ ‘Εναρμόνιση οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής’ στοχεύει στη χρηματοδότηση όλων των εγκεκριμένων δομών και στην συγκέντρωση περισσότερων ωφελουμένων.

Όλοι οι Παιδικοί Σταθμοί μας στεγάζονται σε πλήρως εξοπλισμένα κτήρια  και στελεχωμένα με καταρτισμένο και έμπειρο προσωπικό. Μέσα από τους Παιδικούς Σταθμούς του Δήμου Σουλίου παρέχεται στα παιδιά πνευματική, συναισθηματική και ψυχολογική  στήριξη, μουσικοκινητική αγωγή αλλά και διατροφή.

Μέσα από το παρεχόμενο πρόγραμμα προσχολικής αγωγής επιθυμία μας είναι να γίνει η οικογένεια σχολείο, το παραμύθι λόγος, το παιχνίδι γνώση, η γνώση καλλιέργεια, η μοναχικότητα συντροφιά, η αντιπαλότητα αλληλεγγύη, η φαντασία δημιουργία και η δημιουργία να αποτελέσει στήριγμα για την ανάπτυξη της προσωπικότητας, το ξεκίνημα της σχολικής ζωής, το ταξίδι της  αναζήτησης για το αύριο…

…το αύριο των παιδιών σας, των παιδιών μας!

Κατεβάστε τα δικαιολογητικά από εδώ