Τρίτη 23 Απριλίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Κοινωνική ΦροντίδαΑνακοινώσεις/Ανακοινώσεις ΑΡΩΓΗ, Νέα/Εναρμόνιση Επαγγελματικής και Οικογενειακής Ζωής 2018 – 2019

Εναρμόνιση Επαγγελματικής και Οικογενειακής Ζωής 2018 – 2019

06/06/2018 11:54

Το  Ν.Π.Δ.Δ. « Αρωγή» Δήμου Σουλίου ενόψει της νέας πρόσκλησης για τη δράση «Εναρμόνιση Επαγγελματικής και Οικογενειακής Ζωής 2018 – 2019»και με στόχο την έγκαιρη ενημέρωση, προκειμένου να υπάρξει επαρκής χρόνος για όλους τους ενδιαφερόμενους, ώστε να ανταποκριθούν καλύτερα στον οικογενειακό προγραμματισμό τους, παραθέτουμε τα σημαντικότερα από τα έγγραφα που θα πρέπει να συμπεριληφθούν κατά την υποβολή της αίτησής σας.

Η πρόσκληση θα αφορά στις άνεργες, στις  εργαζόμενες στον ιδιωτικό τομέα ή στις αυτοαπασχολούμενες που έχουν νήπια για παιδικούς σταθμούς και παιδιά έως 12 ετών για ΚΔΑΠ.

Εξαιρούνται από την Πρόσκληση οι τακτικοί και αορίστου χρόνου υπάλληλοι του Δημοσίου, των Ν.Π.Δ.Δ., καθώς και  οι μόνιμοι και αορίστου χρόνου υπάλληλοι των Ο.Τ.Α. (α’ και β’ βαθμού) και των Ν.Π.Δ.Δ. των Ο.Τ.Α.

Η Πρόσκληση αφορά και σε άτομα ΜΕΑ όπου όμως  δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.

Στόχος μας είναι η κάλυψη όσο το δυνατόν περισσότερων ωφελούμενων για την κάλυψη των οικογενειακών αναγκών.

Τα σημαντικότερα από τα έγγραφα που θα πρέπει να συμπεριληφθούν κατά την υποβολή της αίτησής σας είναι τα εξής:

1. Εκκαθαριστικό Σημείωμα για το έτος 2017, όπως προβλέπεται.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε περίπτωση που στο Εκκαθαριστικό Σημείωμα δεν συμπεριλαμβάνονται τα εισοδήματα και των δύο συζύγων ή των μερών του συμφώνου συμβίωσης , θα πρέπει να προσκομίζονται ξεχωριστά, προκειμένου να υπολογιστεί το συνολικό οικογενειακό εισόδημα.

1. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, που να έχει εκδοθεί εντός του τελευταίου εξαμήνου.

Σε περίπτωση, που μία μητέρα έχει γεννηθεί σε άλλη χώρα, αλλά διαμένει μόνιμα στην Ελλάδα, θα πρέπει να προσκομισθεί το αντίστοιχο έγγραφο, που πιστοποιεί την οικογενειακή της κατάσταση και σε περίπτωση που χρειάζεται μετάφραση, αυτή θα πρέπει να έχει γίνει εντός του τελευταίου τριμήνου. Επίσης, απαραίτητη είναι η προσκόμιση οποιουδήποτε σχετικού εγγράφου, που αφορά στην οικογενειακή κατάσταση του παιδιού ή τη γέννησή του.

1. Κάρτα ανεργίας σε ισχύ (αν έχει εκδοθεί εντός τελευταίου τριμήνου) ή η κατάσταση ανανεώσεων της κάρτας ανεργίας.
  2. Βεβαίωση εργοδότη που θα αναγράφει : το είδος και το χρόνο απασχόλησης και θα φέρει ημερομηνία μετά από αυτή της Πρόσκλησης. Για τις ειδικές κατηγορίες επαγγελμάτων, θα δοθούν περαιτέρω αναλυτικές οδηγίες στην Πρόσκληση.
  3. Να σημειώσουμε ότι οι μητέρες μπορούν να δηλώσουν την προτίμησή τους ( μέχρι 5 κατηγορίες των νηπίων και μέχρι 2 για τις κατηγορίες των ΚΔΑΠ) σε συγκεκριμένες δομές/ φορείς για την ενδεικτική και μη δεσμευτική σύζευξη.