Δευτέρα 6 Μαΐου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Προκηρύξεις - Προσλήψεις/εκμίσθωση του κοινόχρηστου χώρου υπ΄αριθμ. 21

εκμίσθωση του κοινόχρηστου χώρου υπ΄αριθμ. 21

14/06/2012 00:00

Π Ε Ρ Ι Λ Η Π Τ Ι Κ Η   Δ Ι Α Κ Η Ρ Υ Ξ Η

Η Δήμαρχος του Δήμου Σουλίου

Π ρ ο κ η ρ ύ σ σ ε ι

Δημοπρασία  φανερή, πλειοδοτική και προφορική για την εκμίσθωση του κοινόχρηστου χώρου υπ΄αριθμ. 21 αγροτεμαχίου της Τ.Κ Γλυκής του Δήμου Σουλίου , στις όχθες του ποταμού Αχέροντα για χρήση πώλησης ψημένων σταχυών .

Η δημοπρασία  θα διεξαχθεί στις 26 Ιουνίου 2012 ,ημέρα Τρίτη και ώρα από 11.00 π.μ μέχρι 12.00 π.μ ,στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου στην Παραμυθιά ενώπιον της αρμόδιας από το Νόμο Επιτροπή.

Τα προς εκμίσθωση  τμήματα κοινόχρηστου χώρου, που βρίσκονται  στις όχθες του Ποταμού Αχέροντα και στο υπ' αριθμ 21 αγροτεμάχιο , όπως τούτα απαριθμούνται παρακάτω, θα χρησιμοποιηθούν αποκλειστικά και μόνο για την προαναφερόμενη χρήση.  Όλοι οι παρακάτω χώροι θα δημοπρατηθούν ξεχωριστά.

Β1 (Πώληση ψημένων Σταχυών) 4τ. μ. (2*2).

Β2 (Πώληση ψημένων Σταχυών) 4τ. μ. (2*2).

Β8 (Πώληση ψημένων Σταχυών) 4τ.μ. (2*2).

Β9 (Πώληση ψημένων Σταχυών) 4τ.μ. (2*2).

Η διάρκεια της εκμίσθωσης ορίζεται από την 01-06-2012 και λήγει την 31-10-2012, οπότε και ο μισθωτής είναι υποχρεωμένος να εγκαταλείψει τον  εκμισθωμένο χώρο.

Για να γίνει κάποιος δεκτός στη Δημοπρασία θα πρέπει να καταθέσει στην επιτροπή διενέργειας της δημοπρασίας την ημέρα και ώρα διεξαγωγής της Δημοπρασίας τα ακόλουθα απαραίτητα δικαιολογητικά :

1)       Φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας αν είναι φυσικό πρόσωπο.

2)       Σε περίπτωση συμμετοχής εταιρίας ή κοινοπραξίας, έγγραφο νομιμοποίησης και εκπροσώπησης του συμμετέχοντος σύμφωνα με τα οριζόμενα από το νόμο και το καταστατικό για εταιρίες και κοινοπραξίες.

3)       Βεβαίωση από την Ταμειακή Υπηρεσία του Δήμου περί μη οφειλής του συμμετέχοντος (εξίσου και για τους υπόλοιπους εταίρους αν είναι εταιρία)

4)       Βεβαίωση αρμόδιας Δημόσιας Οικονομικής Υπηρεσίας (Δ.Ο.Υ), για χρέη προς το Δημόσιο του ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΟΣ. Σε περίπτωση εταιρίας ή κοινοπραξίας, βεβαίωση στο όνομα της εταιρίας καθώς και όλων των μελών της.

5)       Ασφαλιστική ενημερότητα.

6)       Αντίγραφο (Επικυρωμένο) της άδειας παραμονής για αλλοδαπούς εκτός της Ε.Ε. ή άδεια παραμονής, εάν έχουν ιθαγένεια κράτους μέλους της Ε.Ε.

7)       Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/1986 του ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΟΣ, ότι έχει λάβει γνώση των όρων της διακήρυξης και ότι τους αποδέχεται ανεπιφύλακτα.

8)       Πληρεξούσιο σε περίπτωση εκπροσώπησης συμμετέχοντα.

9)       Εγγύηση συμμετοχής γραμμάτιο σύστασης παρακαταθήκης του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων ή εγγυητική επιστολή αναγνωρισμένης Τράπεζας ή βεβαίωση του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων περί παρακαταθέσεως σε αυτό από αυτόν που επιθυμεί να λάβει μέρος στην δημοπρασία ή άλλου ο οποίος ενεργεί για λογαριασμό του διαγωνιζομένου, ομολογιών Δημοσίου, Τραπέζης, ή Οργανισμού κοινής ωφελείας, που αναγνωρίζεται για εγγυοδοσίες, ποσό ίσο προς το ένα δέκατο (1/10), του οριζόμενου ελάχιστου ορίου πρώτης προσφοράς της διακήρυξης, που θα αντικατασταθεί μετά την υπογραφή της σύμβασης με άλλη ποσού ίσου με το ανωτέρω ποσοστό επί του ετησίου μισθώματος που επιτεύχθηκε.

Ως ελάχιστο όριο πρώτης προσφοράς για την εποχική μίσθωση , από 1-6-2012 έως 31-10-2012, ορίζεται το ποσό για τις κατωτέρω θέσεις:

Β1   200,00 €        Β2   200,00 €     Β8   200,00 €    Β9   200,00 €

Η διακήρυξη θα δημοσιευθεί με φροντίδα της Δημάρχου τουλάχιστον δέκα ημέρες πριν από τη διενέργεια της δημοπρασίας με τοιχοκόλληση αντιγράφου αυτής στον πίνακα ανακοινώσεων του δημοτικού καταστήματος της έδρας του Δήμου και στο δημοτικό κατάστημα της Δ.Ε. Αχέροντα.

Περίληψη της διακήρυξης θα δημοσιευτεί σε μια ημερήσια  νομαρχιακή εφημερίδα καθώς επίσης  στον δικτυακό τόπο του Δήμου Σουλίου  και στο «Διαύγεια»

Πληροφορίες για τη δημοπρασία  παρέχονται από τον υπάλληλο του Δήμου κ. Μαραζόπουλο Αθανάσιο, καθημερινά και ώρες 08:00 – 14:00, Διεύθυνση K. Καραμανλή (Παραμυθιά), Τηλέφωνο 2666360132, FAX : 2666024155.

Η ΔΗΜΑΡΧΟΣ

Μπραΐμη – Μπότση Σταυρούλα