Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Ανακοινώσεις, ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ, Νέα/Δελτίο Τύπου: Oμιλία, με θέμα: “Σχολικός Εκφοβισμός: Αιτιολογικοί Παράγοντες και τρόποι διαχείρισης”

21/10/2022 09:24

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία  την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2022, στην αίθουσα «Καρκαμίσι», στην Παραμυθιά, ομιλία,  με θέμα: “Σχολικός Εκφοβισμός: Αιτιολογικοί Παράγοντες και τρόποι διαχείρισης”.

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου Σουλίου,  σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Αριάδνη» , τον Σύλλογο Γονέων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Παραμυθιάς και την Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Ηγουμενίτσας.

Ευχαριστούμε θερμά τους ομιλητές μας, την Ψυχολόγο κα. Κωνσταντίνα Ζιάγκου και την Αστυνόμο Β’, κα. Ισιδώρα Γεροντιώτου, που με τις πολύτιμες γνώσεις τους και την εμπειρία τους, προβλημάτισαν κοινό και συμμετέχοντες θετικά, με σκοπό την πρόληψη, την προστασία και τη σωστή αντιμετώπιση του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού τόσο στο οικογενειακό όσο και στο σχολικό περιβάλλον.

Ο Δήμος Σουλίου, μέσω του Κέντρου Κοινότητας, στοχεύει στην πραγματοποίηση δράσεων που σκοπό έχουν τη βελτίωση της καθημερινότητας των δημοτών,  σε κοινωνικοοικονομικό επίπεδο αλλά και σε ψυχοσυναισθηματικό.