Κυριακή 28 Απριλίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Νέα/ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – ΣΥΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΔΩΔΩΝΗΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – ΣΥΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΔΩΔΩΝΗΣ

10/09/2013 00:00

Δ Ε Λ Τ Ι Ο     Τ Υ Π Ο Υ

Στην πολύωρη ευρεία σύσκεψη – συνάντηση φορέων, κτηνοτρόφων και παραγωγικών τάξεων από ολόκληρη την Ήπειρο, που πραγματοποιήθηκε χθες 9 Σεπτεμβρίου στην Ανατολή Ιωαννίνων, παρευρέθηκε η κ. Σταυρούλα Μπραΐμη – Μπότση, με την ιδιότητά της ως Δήμαρχος Σουλίου και μέλος του Δ. Σ. της ΠΕΔ Ηπείρου.

Στην παρέμβασή της, αφού δήλωσε για μια ακόμη φορά τη συμπαράσταση και βοήθεια στον αγώνα των κτηνοτρόφων, εξέθεσε αναλυτικά τα σοβαρά οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα που δημιουργούνται στην τοπική οικονομία από την μη εξόφληση του εισκομιζόμενου γάλακτος. Τόνισε δε πως η τωρινή διοίκηση θα πρέπει να εκπληρώσει τις συμβατικές της υποχρεώσεις. Στην Ήπειρο για τον πρωτογενή τομέα και ειδικότερα στον κλάδο της γεωργίας – κτηνοτροφίας, ανάπτυξη δεν μπορεί να υπάρξει με ημίμετρα και απλήρωτους παραγωγούς.

Η κυβερνητική πολιτική και πρακτική του διαίρει και βασίλευε, με υποσχέσεις και τάματα που δεν εκπληρώνονται, στρέφοντας τη μια κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης, θα πρέπει να σταματήσει, γιατί μόνο προβλήματα και εντάσεις δημιουργεί στην κοινωνία.

Οι απλήρωτοι γαλακτοπαραγωγοί αντιμετωπίζουν μεγάλα προβλήματα για την επιβίωση των οικογενειών και των κοπαδιών τους, αφού λόγω καθυστέρησης των πληρωμών αδυνατούν να καλύψουν βασικές ανάγκες. Οι επιπτώσεις στην οικονομία ολόκληρης της Ηπείρου είναι άμεσες, αφού τα χρήματα αυτά λείπουν από την αγορά.

Η δημοτική αρχή του Δήμου Σουλίου, που κατά βάση είναι αγροκτηνοτροφικός, στέκεται αλληλέγγυα στον αγώνα των κτηνοτρόφων που πρέπει να συνεχιστεί και να στηριχτεί από όλες τις κοινωνικές ομάδες, οργανώσεις και φορείς. Το ιδιοκτησιακό καθεστώς, η μορφή και ο τρόπος λειτουργίας της γαλακτοβιομηχανίας ΔΩΔΩΝΗ – Α. Ε. θα πρέπει να επανεξεταστεί και να βρεθεί λύση που θα ικανοποιεί πρωτίστως τους παραγωγούς και το κοινωνικό σύνολο.

Παραμυθιά, 10 Σεπτεμβρίου 2013

ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟ ΣΟΥΛΙΟΥ