Παρασκευή 17 Μαΐου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Νέα/ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΑΤΑΝΙΑ ΤΟΥ ΑΧΕΡΟΝΤΑ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΑΤΑΝΙΑ ΤΟΥ ΑΧΕΡΟΝΤΑ

10/04/2013 00:00

ΝΟΜΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ                                   Παραμυθιά 10-4-2013

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Από τη χρονική στιγμή που η Γενική Διεύθυνση Δασών ενημέρωσε ότι πλατάνια σε περιοχές του Δήμου μας βρέθηκαν προσβεβλημένα από τον επιβλαβή οργανισμό Ceratocystis Platani έγιναν οι παρακάτω ενέργειες:

Δια του αρμοδίου αντιδημάρχου και σε συνεργασία με τις εμπλεκόμενες υπηρεσίες, τη Διεύθυνση Δασών Θεσπρωτίας, το εργαστήριο δασικής παθολογίας του ινστιτούτου μεσογειακών δασικών οικοσυστημάτων & τεχνολογίας   δασικών προϊόντων της γενικής διεύθυνσης αγροτικής έρευνας και το Φορέα διαχείρισης Στενών και Εκβολών ποταμών Αχέροντα και Καλαμά έγιναν επιτόπιες αυτοψίες.

Η αντιμετώπιση της ασθένειας πρόκειται να υλοποιηθεί την κατάλληλη χρονική περίοδο που υπέδειξαν οι ειδικοί, όταν δηλαδή βγαίνουν τα νέα φύλλα. Συγκεκριμένα το  εργαστήριο δασικής παθολογίας του ινστιτούτου μεσογειακών δασικών οικοσυστημάτων & τεχνολογίας   δασικών προϊόντων της γενικής διεύθυνσης αγροτικής έρευνας έχει προγραμματίσει παρέμβαση – σε συνεργασία με το Δήμο- για τις 22/4/2013 (καταλληλότερη περίοδος) στην περιοχή του Αχέροντα για να ληφθούν μέτρα χημικής νέκρωσης των προσβεβλημένων αλλά και των υγιών δέντρων που βρίσκονται σε ακτίνα 15 μέτρων περιμετρικά των προσβεβλημένων και συνέχεια υλοτομία και καταστροφή των νεκρών δέντρων.