Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Νέα/Δελτίο Τύπου Εορτές Σουλίου 2013

Δελτίο Τύπου Εορτές Σουλίου 2013

27/05/2013 00:00

Με μεγάλη επιτυχία, λαμπρότητα, επισημότητα και συμμετοχή κόσμου,  ολοκληρώθηκαν οι φετινές τριήμερες εορταστικές εκδηλώσεις, που πραγματοποίησε ο Δήμος Σουλίου με την Περιφέρεια Ηπείρου (Π. Ε. Θεσπρωτίας), σε ανάμνηση του ολοκαυτώματος του Σουλίου και της αυτοθυσίας του Καλόγερου Σαμουήλ και των Σουλιωτών υπέρ της ελευθερίας.

Την Παρασκευή 24  Μαΐου και   από  ώρα 19:00, διεξήχθη  ο καθιερωμένος ποδηλατικός αγώνας δρόμου με τη συμμετοχή πολλών μαθητών σχολείων του  Δήμου.

Στους νικητές απονεμήθηκαν  αναμνηστικά κύπελλα και μετάλλια. Σε όλους δε τους ποδηλάτες δόθηκαν έπαινοι συμμετοχής και για τους δύο πρώτους (αγόρι – κορίτσι) το μεγάλο έπαθλο ήταν ένα ποδήλατο Mountain bike.

Το Σάββατο  25 Μαΐου από ώρα 20:30 χορευτές συλλόγων με τις κατά τόπους  παραδοσιακές φορεσιές, συνοδεία παραδοσιακών μουσικών,  περιδιάβηκαν χορεύοντας τον κεντρικό δρόμο της πόλης Παραμυθιάς, με κατάληξη τον προαύλιο χώρο του σχολείου Βούλγαρη, όπου παρουσίασαν στους προσκεκλημένους και το κοινό, παραδοσιακούς χορούς της περιοχής μας και από άλλα μέρη της Ελλάδος (Μάνη, Κρήτη, Πόντος, Καρδίτσα, Παγκράτι και  Προδρόμι ).

Την Κυριακή 26 Μαΐου, ημέρα κορύφωσης των επετειακών εκδηλώσεων, αρχικά διεξήχθη  ο 2ος  ορεινός αγώνας δρόμου θυσίας Σουλιωτών, με αφετηρία την Τ. Κ. Γλυκής και τερματισμό το βουλευτήριο Σουλιωτών. Σε αυτόν πήραν μέρος και  τερμάτισαν  συνολικά 85  αθλητές και   28 αθλήτριες, ηλικίας από δέκα (10) έως και εξήντα εννέα (69) ετών. Σε όλους τους συμμετέχοντες δόθηκαν αναμνηστικά μετάλλια, μπλουζάκια και έπαινοι και στους  νικητές ανά κατηγορία απονεμήθηκαν   από την Δήμαρχο Σουλίου κύπελλα.

Οι εκδηλώσεις συνεχίστηκαν σύμφωνα με το επίσημο πρόγραμμα με τη θεία λειτουργία στον παλαιοχριστιανικό ναό Αγίου Δονάτου, δοξολογία στον προαύλιο χώρο, μετάβαση επισήμων και επισκεπτών στο αμφιθέατρο, τοπογραφική ενημέρωση, εκφώνηση πανηγυρικού της ημέρας και αναπαράσταση της ανατίναξης του Κουγκίου.

Στη συνέχεια στο χώρο του Βουλευτηρίου των Σουλιωτών, έγινε  επιμνημόσυνη δέηση και προσκλητήριο πεσόντων, κατάθεση στεφάνων, χαιρετισμός από την Δήμαρχο Σουλίου και οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν με παραδοσιακούς   χορούς και τραγούδια.

Με την παρουσία τους, εκτός της Δημάρχου Σουλίου και  των εκκλησιαστικών αρχών,  τίμησαν τις εορταστικές εκδηλώσεις ο εκπρόσωπος της Κυβέρνησης και της Βουλής των Ελλήνων,   Βουλευτές και εκπρόσωποι κομμάτων, ο Περιφερειάρχης Ηπείρου, ο Αντιπεριφερειάρχης Θεσπρωτίας, Δήμαρχοι, Αντιδήμαρχοι, Περιφερειακοί και  Δημοτικοί Σύμβουλοι, εκπρόσωποι στρατιωτικών,  αστυνομικών,  πυροσβεστικών, λιμενικών και λοιπών αρχών,  εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, οργανώσεων, φορέων και συλλόγων και πλήθος κατοίκων της περιοχής και επισκεπτών  από άλλα μέρη της χώρας.

Για την πετυχημένη και χωρίς προβλήματα ολοκλήρωση όλων των εκδηλώσεων, ευχαριστούμε τον Ελληνικό Στρατό και  Αστυνομία, την Πυροσβεστική  Υπηρεσία, το Κέντρο Υγείας Παραμυθιάς, το Δήμο Ηγουμενίτσας, τον εκπολιτιστικό σύλλογο Καταβόθρας, τους αιρετούς και το προσωπικό του Δήμου Σουλίου. Ιδιαίτερα ευχαριστούμε τους εθελοντές πολίτες, τους εκπολιτιστικούς συλλόγους και σωματεία που ανιδιοτελώς συμμετείχαν,  καθώς   και όλους όσους  με οποιοδήποτε τρόπο μας βοήθησαν, για μια ακόμη φορά,  να πραγματοποιήσουμε   το σύνολο των προγραμματισμένων φετινών εκδηλώσεων.

Ιδιαίτερα ευχαριστούμε και τους ευλαβικούς προσκυνητές που τίμησαν τις φετινές μας εκδηλώσεις.