Σάββατο 4 Μαΐου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Ανακοινώσεις, Νέα/Ανακοίνωση της υπηρεσίας κοινωνικής πολιτικής του δήμου Σουλίου

Ανακοίνωση της υπηρεσίας κοινωνικής πολιτικής του δήμου Σουλίου

03/04/2020 13:17

Ο Δήμος Σουλίου υπενθυμίζει στους πολίτες ότι η υπηρεσία κοινωνικής πολιτικής του δήμου , στο πλαίσιο εφαρμογής των μέτρων για την προστασία του κοινωνικού συνόλου από τη διάδοση του ιού COVID-19, από 19/03/2020 έχει αναλάβει και ενισχύει την παροχή υπηρεσιών κοινωνικής φροντίδας και αλληλεγγύης παρέχοντας τις παρακάτω υπηρεσίες κατόπιν υποβολής σχετικού τηλεφωνικού ή ηλεκτρονικού αιτήματος από τους δικαιούχους :

• καταγραφή των κατοίκων του δήμου που δεν μπορούν ή δεν επιτρέπεται να μετακινηθούν
  • καταγραφή των άπορων και οικονομικά αδύνατων κατοίκων του δήμου
  • εξυπηρέτηση για θέματα φαρμακευτικής περίθαλψης
  • δωρεάν προσφορά φαρμακευτικής περίθαλψης και ειδών πρώτης ανάγκης στους κατοίκους
  • συνδρομή στις υγειονομικές υπηρεσίες που επιχειρούν εντός των ορίων του δήμου, ανάλογα με τις οδηγίες τους
  • διεκπεραίωση αιτημάτων των κατοίκων
  • κάθε άλλη εργασία συναφής με ληφθέντα μέτρα για την αποτροπή διάδοσης του ιού COVID-19.
  • παροχή δωρεάν γευμάτων στους καταγεγραμμένους άστεγους πολίτες του δήμου

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 2666022982

ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΣΤΟΤΟΠΟ www.dimossouliou.gov.gr ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΦΡΑΦΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΙΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ.

Ο  Δήμος Σουλίου είναι πάντα στο πλευρό των πολιτών για την κάλυψη των αναγκών τους και για την διευκόλυνση της καθημερινότητάς τους, ιδίως την δύσκολη περίοδο που διανύουμε.

ΜΕΝΟΥΜΕ  ΣΠΙΤΙ