Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/ΑνακοινώσειςΠροσκλήσεις Δήμου Σουλίου/Ανακοινώσεις, Νέα, Οικονομική Επιτροπή/«Πρόσκληση σύγκλησης Οικονομικής Επιτροπής σε κατεπείγουσα συνεδρίαση

«Πρόσκληση σύγκλησης Οικονομικής Επιτροπής σε κατεπείγουσα συνεδρίαση

23/03/2021 14:28

Παρακαλούμε να συμμετάσχετε σε κατεπείγουσα συνεδρίαση , που θα διεξαχθεί  με  τηλεδιάσκεψη , στις   24   Μαρτίου   2021, ημέρα  Τετάρτη   και ώρα  9.00΄,  για συζήτηση και λήψη απόφασης στα παρακάτω θέματα της ημερήσιας διάταξης :

1.  Έγκριση της υπ’αριθμ. 19/2021 μελέτης με τίτλο: «Προμήθεια και εγκατάσταση συστήματος βελτίωσης της διαχείρισης ενέργειας των υποδομών ύδρευσης του Δήμου Σουλίου».
  2. Έγκριση υποβολής πρότασης χρηματοδότησης της πράξης : «Προμήθεια και εγκατάσταση συστήματος βελτίωσης της διαχείρισης ενέργειας των υποδομών ύδρευσης του Δήμου Σουλίου» στο χρηματοδοτικό Πρόγραμμα «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ», στα πλαίσια της Πρόσκλησης ΑΤ03 του Προγράμματος Ανάπτυξης και Αλληλεγγύης για την Τοπική Αυτοδιοίκηση «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ» του Υπουργείου Εσωτερικών στον Άξονα Προτεραιότητας «Περιβάλλον» με τίτλο «Παρεμβάσεις και δράσεις βελτίωσης της διαχείρισης ενέργειας και αξιοποίηση Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στις υποδομές διαχείρισης υδάτων και λυμάτων».
  3. Αποδοχή Όρων, Πρόθεση Υποβολής Πρότασης και Ορισμός Υπευθύνου & Αναπληρωτή Υπευθύνου στο πλαίσιο της με αρ. πρωτ. ΠΕΝ/ΕΣΠΑΠΕΡ/119262/840 πρόσκλησης Νο 1: «ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΝΕΡΟΥ»για την υποβολή προτάσεωνστο πλαίσιο του χρηματοδοτικού μηχανισμού ευρωπαϊκού οικονομικού χώρουπεριόδου 2014-2021(ΧΜ ΕΟΧ 2014 – 2021) στο Πρόγραμμα «ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΥΔΑΤΩΝ»με τίτλο «ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΝΕΡΟΥ – ΜΟΝΑΔΕΣ ΑΦΑΛΑΤΩΣΗΣ».
  4. Έγκριση πρακτικού της Επιτροπής Διερεύνησης Τιμών της προμήθειας με τίτλο «Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΟΥ ΣΟΥΛΙΟΥ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821», στα πλαίσια της υποβολής πρότασης χρηματοδότησης του Δήμου Σουλίου στην υπ. αριθ. πρωτ. 20003/27-10-2020 πρόσκληση ΑΤ14της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης και Εφαρμογής (ΕΥΔΕ ΥΠΕΣ) του Υπουργείου Εσωτερικών στο Πρόγραμμα «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ» με τίτλο «Ελλάδα 1821 – Ελλάδα 2021» στα πλαίσια του Άξονα Προτεραιότητας «Παιδεία, Πολιτισμός, Τουρισμός και Αθλητισμός».
  5. Xορήγηση 2ης παράτασης ισχύος προσφορών και εγγυητικών επιστολών συμμετοχής οικονομικών φορέων κατά τη διαδικασία σύναψης δημόσιας σύμβασης για την εκτέλεση του έργου με τίτλο: «ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΠΟΛΗΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ & ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΑΓΙΟΥ ΔΟΝΑΤΟΥ. ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΠΟΛΗΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ».

• Η συνεδρίαση κρίνεται κετεπείγουσα : α) Προκειμένου να υποβληθούν άμεσα προτάσεις του Δήμου Σουλίου σε χρηματοδοτικά προγράμματα λόγω καταληκτικής προθεσμίας υποβολής τους   και β) Προκειμένου να συνεχιστεί απρόσκοπτα η διαδικασία του διαγωνισμού του  έργου: «ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΠΟΛΗΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ & ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΑΓΙΟΥ ΔΟΝΑΤΟΥ. ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΠΟΛΗΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ» για την  κάλυψη των απαιτούμενων προθεσμιών  ,δεδομένου ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη η διαγωνιστική διαδικασία και η ανάθεση της σύμβασής του.

Ο Δήμαρχος , ως Πρόεδρος της Ο.Ε

ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΠ. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ