Κυριακή 28 Ιουλίου 2024

Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε

25/11/2011 00:00

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Μετά τις συνεχόμενες  συζητήσεις  και δημοσιεύσεις στον τύπο (ραδιόφωνο, τηλεόραση, εφημερίδες, περιοδικά, internet  κ. λ. π.),  για το  ΕΚΤΑΚΤΟ  ΕΙΔΙΚΟ  ΤΕΛΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΩΝ ΔΟΜΗΜΕΝΩΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ  (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.) και τη  δικαιολογημένη άγνοια, σύγχυση και εσφαλμένη πληροφόρηση  που επικρατεί στους πολίτες,   σχετικά με την καταβολή του, καθώς και τις κατά περίπτωση υπηρεσίες που είναι αρμόδιες  για διόρθωση στοιχείων, ή απαλλαγή από το τέλος αυτό, ανακοινώνουμε τα εξής :

Αρμοδιότητα και υποχρέωση του  Δήμου Σουλίου, είναι μετά από αίτηση των ενδιαφερομένων πολιτών,  η διόρθωση ΑΤΕΛΩΣ  των  εσφαλμένων   στοιχείων  χρέωσης Δημοτικών Τελών  (Δ. Τ.)  και  Τέλους  Ακίνητης Περιουσίας (Τ. Α. Π. ) για όλα τα ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα  (κατοικίες, καταστήματα, αποθήκες, σταβλικές εγκαταστάσεις κ. λ. π. ) που βρίσκονται στη διοικητική του περιφέρεια και  επηρεάζουν το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. Τα στοιχεία αυτά  θα συγκεντρώνονται  και  θα αποστέλλονται από το Δήμο μας,  μόνο με ηλεκτρονικό αρχείο, στη Διεύθυνση Πληροφορικής  (ΔΠΡΛ)  της Δ. Ε. Η., σύμφωνα με  το   Νόμο  4021/2011.   Οι  μεταβολές  για  απαλλαγή  από  Δ. Τ.  και Τ. Α. Π., στις περιπτώσεις που αυτό προβλέπεται, θα διαβιβάζονται με έγγραφά μας  στη Δ. Ε. Η. .

Για να πραγματοποιηθεί οποιαδήποτε διόρθωση ή αλλαγή,  απαιτείται η συμπλήρωση του ειδικού εντύπου  – υπεύθυνης δήλωσης από τους ενδιαφερομένους, καθώς και η προσκόμιση από αυτούς των προβλεπόμενων κατά περίπτωση δικαιολογητικών. Το  σχετικό  έντυπο χορηγείται  από τις υπηρεσίες του  Δήμου.

Για περισσότερες πληροφορίες και  διευκρινήσεις,  μπορείτε να απευθύνεστε  στο Δήμο Σουλίου κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες  στο τηλέφωνο 2666360100 (αρμόδιος  υπάλληλος Σταύρος Κ. Ντρίτσος ή Γεώργιος Σιαμάς ).

Παραμυθιά  25  Νοεμβρίου 2011

Η  Δήμαρχος  Σουλίου