Κυριακή 28 Ιουλίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Νέα/Μνήμη πολιτισμού και συνεργασία νεολαίας

Μνήμη πολιτισμού και συνεργασία νεολαίας

17/09/2012 00:00

Δ Ε Λ Τ Ι Ο      Τ Υ Π Ο Υ

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν χθες το απόγευμα, οι εργασίες του διήμερου συνεδρίου, με θέμα «Μνήμη πολιτισμού και συνεργασία νεολαίας», που πραγματοποιήθηκε στην Παραμυθιά και διοργανώθηκε από το Δήμο Σουλίου, σε συνεργασία με το ίδρυμα FRIEDRICH – EBERT, το γραφείο Ελληνο – Γερμανικής συνεργασίας  ( DGV στη Θεσσαλονίκη), το Γενικό Προξενείο της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας στη Θεσσαλονίκη και την Περιφέρεια Ηπείρου.

Στο συνέδριο συζητήθηκαν διεξοδικά τα θέματα :

1.- Σύγχρονη  μετάβαση ιστορικής παρακαταθήκης από νέους για νέους.

2.- Αειφόρος τουριστική εκπαίδευση.

3.- Ανταλλαγή νέων ως εξέλιξη για την περιοχή.

Όπως επισήμανε  στο χαιρετισμό της  η Δήμαρχος  Σουλίου  κ. Μπραΐμη – Μπότση Σταυρούλα, ο προικισμένος από τη φύση μας τόπος κατατάσσεται στις φτωχότερες περιοχές της Ευρώπης. Η σημερινή οικονομική και χρηματοπιστωτική κρίση, οι χαμηλοί ρυθμοί  ανάπτυξης και  τα   μεγάλα ποσοστά ανεργίας, πλήττουν   ιδιαίτερα τους νέους  οι οποίοι  αντιμετωπίζουν  και βιώνουν πολλά προβλήματα και  παρά την  μόρφωση, την κατάρτιση και εξειδίκευσή τους, μη βρίσκοντας απασχόληση στον τόπο που μεγάλωσαν και επιθυμούν να δημιουργήσουν, αναγκάζονται να μεταναστεύσουν .

Για το λόγο αυτό πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα  στην απασχόληση, την καταπολέμηση ανεργίας των  νέων,  τη νεανική επιχειρηματικότητα,  καινοτομία και πράσινη ανάπτυξη.  Επίσης να επιδιωχθεί η κοινωνική ενσωμάτωση, καταπολέμηση διακρίσεων και κοινωνικού αποκλεισμού.

Από όλους τους ομιλητές, τους παρευρισκόμενους και τις ομάδες εργασίας που συγκροτήθηκαν, διαπιστώθηκε  πως για την οικονομική, τουριστική, εκπαιδευτική, κοινωνική και πολιτιστική ανάπτυξη και αναβάθμιση της περιοχής, απαιτείται η ενεργός συμμετοχή και δραστηριοποίηση  των νέων που αποτελούν το παραγωγικό ανθρώπινο κεφάλαιο και  το ενεργό δυναμικό της χώρας μας.

Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε η ομιλία της μαθήτριας Λυκείου Παραμυθιάς Χριστίνας Λιόλιου,  η οποία  με το μεστό  και παθιασμένο λόγο της  άφησε  άφωνους τους επίσημους προσκεκλημένους  και το κοινό, που  αναγνωρίζοντας  τα πλήρη,   δυναμικά και  απολύτως τεκμηριωμένα επιχειρήματά της,   την  χειροκρότησαν   παρατεταμένα.

Αντίστοιχες συναντήσεις και συνέδρια, ανταλλαγές νέων μεταξύ  Ελλάδος και Γερμανίας και  συνεργασία μεταξύ των δύο χωρών σε πολλά επίπεδα, θα πραγματοποιηθούν  και στο μέλλον.

Κατεβάστε το χαιρετισμός – καλωσόρισμα  της Δημάρχου Σουλίου, που εκφωνήθηκε  στο Πολιτιστικό Κέντρο Κρυσταλλοπηγής, την πρώτη μέρα της   Ελληνο – Γερμανικής συνάντησης 15  Σεπτεμβρίου 2012 από εδώ