Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Ανακοινώσεις, Νέα/Κορωνοϊός: Δωρεάν έλεγχοι ύστερα από κλήρωση στους δημότες του Δήμου Σουλίου

Κορωνοϊός: Δωρεάν έλεγχοι ύστερα από κλήρωση στους δημότες του Δήμου Σουλίου

07/01/2021 11:32

Ο Δήμος Σουλίου παροτρύνει τους πολίτες να συμμετάσχουν σε δωρεάν δειγματοληπτικό έλεγχο για τον κορωνοϊό , αφού πρώτα συμπληρώσουν τη φόρμα αίτησης στην ιστοσελίδα testing.gov.gr και επιλεγούν κατόπιν κλήρωσης.

Αναλυτικά, αναφέρει:

«Εν αναμονή της υλοποίησης του εθνικού προγράμματος εμβολιασμού για τον γενικό πληθυσμό, ο Δήμος Σουλίου καλεί τους πολίτες ν’ αξιοποιήσουν τα δωρεάν τεστ που διενεργούνται με ευθύνη του ΕΟΔΥ σε όλη τη χώρα,  προκειμένου να συνδράμουν στην παρακολούθηση που γίνεται καθημερινά για τη διασπορά του κορωνοϊού ανά περιοχή και την εκτίμηση του λεγόμενου «δείκτη θετικότητας».

Σύμφωνα με τον ΕΟΔΥ, καθημερινά διενεργούνται περίπου 20.0000 τεστ για COVID19 από το δημόσιο σύστημα υγείας σε άτομα που κατά κανόνα έχουν ιστορικό, το οποίο αυξάνει την πιθανότητα να έχουν εκτεθεί στον ιό. Στόχος είναι ο αριθμός  των ελέγχων να αυξηθεί σημαντικά, καθώς η εθνική στρατηγική προβλέπει την παρακολούθηση ασυμπτωματικών εθελοντών, μέσω της τυχαίας επιλογής 12.000 πολιτών καθημερινά.

Για περισσότερες πληροφορίες κάντε κλικ εδώ