Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Ανακοινώσεις, Νέα/ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: ΈΝΤΑΞΗ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ «ΕΥΦΥΕΣ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΔΙΑΡΡΟΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΥΔΑΤΩΝ ΔΙΚΤΥΟΥ ΎΔΡΕΥΣΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΣΟΥΛΙΟΥ», ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΥΔΑΤΩΝ» ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΔΙΜΕΡΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ

16/06/2022 13:45

Την απόφαση ένταξης της πράξης «Ευφυές Πράσινο Σύστημα Ελέγχου Διαρροών και Παρακολούθησης Ποιότητας Υδάτων Δικτύου Ύδρευσης Περιοχής Παραμυθιάς του Δήμου Σουλίου», στο Πρόγραμμα «Διαχείριση Υδάτων» και το Ταμείο Διμερών Σχέσεων, υπέγραψε ο Υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας Κώστας Σκρέκας.

Η πράξη δομείται σε έξι (6) υποέργα, τα οποία βασίζονται στη συνεργασία μεταξύ του Δήμου Σουλίου και:

Α. Δύο (2) ερευνητικών φορέων από την Ελλάδα:

• Εργαστήριο Κλιματολογίας και Ατμοσφαιρικού Περιβάλλοντος του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ)
  • Εργαστήριο Δικτύων και Προηγμένων Υπηρεσιών του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Πανεπιστήμιου Δυτικής Μακεδονίας

Β. Δύο (2) φορέων από δότριες χώρες:

• Νορβηγικό Πανεπιστήμιο Επιστημών Ζωής &
  • Εταιρεία Ύδρευσης Oslo

Η συνολική δημόσια δαπάνη του έργου είναι 702.000,00€. Βάσει της κατανομής της δημόσιας δαπάνης ανά συνδικαιούχο, το ποσό που αντιστοιχεί στην υλοποίηση της πράξης για το Δήμο Σουλίου, ανέρχεται σε 322.400,00€.

Στόχος της πράξης είναι η βέλτιστη αξιοποίηση των διαθέσιμων υδάτινων πόρων μέσω της μείωσης των διαρροών, η εξασφάλιση της επάρκειας και της ποιότητας του πόσιμου νερού στις υδρευτικές υποδομές του εσωτερικού δικτύου ύδρευσης της κλειστής ζώνης της περιοχής Παραμυθιάς του Δήμου Σουλίου, που παρουσιάζει ελλειμματικό υδατικό ισοζύγιο, η επίτευξη ορθολογικού τρόπου λειτουργίας, η διασφάλιση της ποιότητας του νερού, η προστασία του περιβάλλοντος και η προώθηση της αποδοτικότητας των πόρων.

O Δήμος Σουλίου θα υλοποιήσει το Υποέργο 1 που αφορά στην προμήθεια, εγκατάσταση και θέση σε λειτουργία εξοπλισμού για την αναβάθμιση των υποδομών ύδρευσης και τη μείωση των διαρροών και τη δημιουργία ενός ολοκληρωμένου συστήματος διαχείρισης υδατικών πόρων του δικτύου ύδρευσης του Δήμου Σουλίου. Το υποέργο αφορά στην προμήθεια, εγκατάσταση και θέση σε λειτουργία τριών (3) τοπικών σταθμών παρακολούθησης και ελέγχου ποσοτικών και ποιοτικών παραμέτρων υδάτων (παροχή, πίεση, υπολειπόμενο χλώριο, θολότητα, αγωγιμότητα, θερμοκρασία, pH).