Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Ανακοινώσεις, Νέα/ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΣΟΥΛΙΟΥ για το κλείσιμο του υποκαταστήματος της Τράπεζας ΠΕΙΡΑΙΩΣ στην Παραμυθιά

18/07/2024 13:41

Το Δημοτικό Συμβούλιο Δήμου Σουλίου στην αριθ. 14/17-7-2024  ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΥΣΑ συνεδρίασή του αποφάσισε ΟΜΟΦΩΝΑ  ,με την αριθ.  69/2024 απόφασή του, τα εξής:

« Ο Δήμος Σουλίου να εντείνει τις δράσεις του για την αναστολή της δυσμενούς απόφασης κλεισίματος  του υποκαταστήματος της τράπεζας ΠΕΙΡΑΙΩΣ στην Παραμυθιά  και συγκεκριμένα με την παρούσα απόφαση :

α) Απευθύνεται  στην Διοίκηση της τράπεζας ΠΕΙΡΑΙΩΣ και αιτείται την αναστολή της απόφασης και τη διατήρηση  λειτουργίας του υποκαταστήματος.

β)  Απευθύνεται σε όλους  του θεσμικούς εκπροσώπους και φορείς  και ζητά τη συνδρομή και την παρέμβασή τους  στην κατεύθυνση της συνέχισης της λειτουργίας του .

γ) Γνωστοποιεί  και ζητά τη δημοσιότητα  του θέματος (ιστοσελίδα του Δήμου Σουλίου ,ΜΜΕ κλπ ) και της αρνητικής αυτής εξέλιξης .

δ) Διοργανώνει συγκέντρωση  διαμαρτυρίας  έξωθεν του  χώρου  του υποκαταστήματος , την Παρασκευή 19-7-2024 ( τελευταία ημέρα  λειτουργίας  του υποκαταστήματος) και προσκαλεί  όλους τους τοπικούς φορείς  και πολίτες να παραβρεθούν και να κινητοποιηθούν. Προς τούτο  οι υπηρεσίες του Δήμου Σουλίου θα παραμείνουν κλειστές  από ώρα 7.30 π.μ έως 9.30 π.μ .

ε) Εκδίδει  το παρακάτω  ψήφισμα  το οποίο θα σταλεί και δημοσιευθεί δεόντως :

«ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΣΟΥΛΙΟΥ για το κλείσιμο του υποκαταστήματος της Τράπεζας ΠΕΙΡΑΙΩΣ στην Παραμυθιά

Άλλη μια πράξη πλήρους απαξίωσης του Δήμου Σουλίου και των δημοτών του, συντελείται με την αιφνίδια απόφαση οριστικής παύσης λειτουργίας του υποκαταστήματος της Τράπεζας Πειραιώς στην Παραμυθιά.

Το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Σουλίου, εκφράζει την πλήρη αντίθεσή του και την έντονη διαμαρτυρία του στη Διοίκηση της Τράπεζας για την απόφαση αυτή. Η εν λόγω εξέλιξη, προστίθεται στις πολλαπλές αρνητικές επιδράσεις που ήδη έχει επιφέρει η παύση λειτουργίας του υποκαταστήματος της AlphaBank στις 27 Ιανουαρίου.

Η κοινωνική υποβάθμιση και ταυτόχρονη συρρίκνωση των οικονομικών και εμπορικών συναλλαγών του Δήμου γίνεται όλο και εντονότερη, ενώ καθοριστικές είναι και οι επιπτώσεις στην οικονομική, εμπορική και κοινωνική ζωή του τόπου γενικότερα. Ειδικά σε μια περίοδο κατά την οποία η αύξηση του πληθυσμού του Δήμου είναι σημαντική και με δεδομένο ότι το εν λόγω υποκατάστημα της τράπεζας εξυπηρετεί όχι μόνο τους κατοίκους και εμπόρους του Δήμου Σουλίου αλλά και τους επισκέπτες αυτού, θα δημιουργηθούν τεράστια προβλήματα στην εξυπηρέτηση του κοινού.

Σημειώνεται επίσης, ότι ο Δήμος Σουλίου αποτελεί έναν κατεξοχήν ορεινό Δήμο με μεγάλη γεωγραφική έκταση , δύσκολο οδικό δίκτυο και πολλούς διάσπαρτους και απομακρυσμένους οικισμούς. Ειδικά οι τελευταίοι, κατοικούνται από δημότες μεγάλης ηλικίας, μη εξοικειωμένους με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές. Η προοπτική της εξυπηρέτησής τους, από καταστήματα σε όμορους Δήμους, τους υποβάλλει σε τεράστια ταλαιπωρία και οικονομική επιβάρυνση.

Το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Σουλίου καλεί τη Διοίκηση της τράπεζας ΠΕΙΡΑΙΩΣ να ανακαλέσει την απόφαση του κλεισίματος του υποκαταστήματος στην Παραμυθιά  και απευθύνεται  σε κάθε  αρμόδιο θεσμικό εκπρόσωπο  στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων του να ασκήσει  κάθε δυνατή παρέμβαση για τη συνέχιση λειτουργίας του εν λόγω υποκαταστήματος.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ                  Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

Αθανάσιος  Ζ.  Ντάνης                                            Θωμάς  Ε.  Οικονόμου»