Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Ανακοινώσεις, Νέα/«ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΤΩΝ ΜΟΝΙΜΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΕΚΤΟΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΛΗΨΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ» (Ν. 4563/2018).

10/01/2019 14:13

Ο Δήμος Σουλίου ενημερώνει ότι ξεκίνησε η διαδικασία πιστοποίησης και ένταξης των δικαιούχων στο Πρόγραμμα «ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΤΩΝ ΜΟΝΙΜΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΕΚΤΟΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΛΗΨΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ» (Ν. 4563/2018).

Δικαιούχοι είναι οι μόνιμοι κάτοικοι των Περιοχών Εκτός Τηλεοπτικής Κάλυψης (ΠΕΤΚ) της ελληνικής Επικράτεια και συγκεκριμένα:

ΑΠΟ ΤΗ Δ.Ε ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ

• ΑΒΑΡΙΤΣΑ
  • ΑΓΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ
  • ΕΛΑΤΑΡΙΑ
  • ΝΕΟΧΩΡΙ
  • ΠΟΛΥΔΡΟΣΟ
  • ΡΑΧΟΥΛΙ
  • ΣΕΒΑΣΤΟ
  • ΧΡΥΣΑΥΓΗ
  • ΆΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, (Δ.Κ.ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ)
  • ΆΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, (Τ.Κ.ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ)
  • ΆΓΙΟΣ ΔΟΝΑΤΟΣ

• ΣΑΜΟΝΙΔΑ
  • ΤΣΑΓΓΑΡΙ
  • ΦΡΟΣΥΝΗ

Οι δικαιούχοι μπορούν να υποβάλουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά έως τις 19 Μαρτίου 2019 στο ΚΕΠ Γαρδικίου όσοι ανήκου στη Δ.Ε ΑΧΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΣΟΥΛΙΟΥ   καθώς επίσης και στο Γραφείο Πληροφορικής  του Δήμου Σουλίου όσοι ανήκουν στη Δ.Ε ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ προκειμένου να λάβουν το σχετικό κουπόνι για την Δωρεάν προμήθεια του εξοπλισμού.

• Κατά την υποβολή των δικαιολογητικών εγγράφων, οι ενδιαφερόμενοι πολίτες επιλέγουν την εταιρία από την οποία θα λάβουν τις υπηρεσίες τηλεοπτικής πρόσβασης του έργου. Οι εταιρίες που συμμετέχουν στο έργο είναι η COSMOTE TV (με το πακέτο υπηρεσιών «COSMOTE TV PACK») και η DIGEA (με το πακέτο υπηρεσιών «DIGEA PACK») και οι υπηρεσίες που προσφέρουν δωρεάν στους δικαιούχους παρουσιάζονται αναλυτικά στο συνημμένο αρχείο, με τίτλο «Παρεχόμενες Υπηρεσίες του Έργου Total TV Coverage».
  • Επισημαίνεται ότι μετά την υποβολή των προβλεπόμενων δικαιολογητικών εγγράφων, το προσωπικό των Δήμων/ΚΕΠ, πραγματοποιεί τον έλεγχο του Παραρτήματος VI της υπ’ αριθ. 3269/2018 ΚΥΑ (Β΄ 5022) και εφόσον διαπιστώσει την ιδιότητα του αιτούντος ως μόνιμου κατοίκου συγκεκριμένης ΠΕΤΚ, καταχωρεί την αίτηση του στην ειδική ηλεκτρονική εφαρμογή της ΓΓΤΤ που λειτουργεί στο πλαίσιο υλοποίησης του παρόντος έργου (βλ. άρθρο 7 της υπ’ αριθ. 3269/2018 ΚΥΑ, ΦΕΚ Β΄ 5022).

Απαραίτητα δικαιολογητικά ανά περίπτωση

Ο λογαριασμός ηλεκτροδότησης της κύριας και μόνιμης κατοικίας του αιτούντος εκδίδεται στα στοιχεία του ίδιου

• Αντίγραφο Εκκαθαριστικού Σημειώματος του Οικ. Έτους 2018.
  • Αντίγραφο πρόσφατου Λογαριασμού ΔΕΚΟ/Άλλου αποδεικτικού εγγράφου της κύριας και μόνιμης κατοικίας του αιτούντος.
  • Αντίγραφο πρόσφατου Λογαριασμού Ηλεκτροδότησης της κύριας και μόνιμης κατοικίας του αιτούντος
  1. Ο λογαριασμός ηλεκτροδότησης της κύριας και μόνιμης κατοικίας του αιτούντος εκδίδεται στα στοιχεία άλλου προσώπου, το οποίο ζει

1. 0 λογαριασμός ηλεκτροδότησης της κύριας και μόνιμης κατοικίας του αιτούντος εκδίδεται στα στοιχεία θανόντα
  • Αντίγραφο Εκκαθαριστικού Σημειώματος του Οικ. Έτους 2018.
  • Αντίγραφο Ληξιαρχικής Πράξης Θανάτου του προσώπου στα στοιχεία του οποίου εκδίδεται ο λογαριασμός ηλεκτροδότησης της κύριας και μόνιμης κατοικίας του αιτούντος.
  1. Τα στοιχεία του λογαριασμού ηλεκτροδότησης της κύριας και μόνιμης κατοικίας του αιτούντος δεν ταυτίζονται με τα δικά του λόγω μεταβολής τους
  1. Ο λογαριασμός ηλεκτροδότησης της κύριας και μόνιμης κατοικίας του αιτούντος εκδίδεται στα στοιχεία φορέα του Δημόσιου ή του ευρύτερου Δημόσιου Τομέα (π.χ. Ναού, ΟΤΑ, Αστυνομικού Τμήματος κ.α.)
  • Αντίγραφο Εκκαθαριστικού Σημειώματος του Οικ. Έτους 2018.
  • Υπεύθυνη Δήλωση του νόμιμου εκπροσώπου του φορέα του Δημόσιου ή του ευρύτερου Δημόσιου Τομέα στα στοιχεία του οποίου εκδίδεται ο λογαριασμός ηλεκτροδότησης της κύριας και μόνιμης κατοικίας του αιτούντος.

Εξουσιοδότηση για κατάθεση δικαιολογητικών από άλλο πρόσωπο

Περισσότερες πληροφορίες για το έργο

Παρεχόμενες Υπηρεσίες του Έργου Total TV Coverage

Ν.-4563_2018_ΦΕΚ-Α_169_Τotal-Tv-Coverage