Δευτέρα 29 Ιουλίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Νέα/Let’s do it – καθαρίζουμε την Ελλάδα σε μία μέρα

Let’s do it – καθαρίζουμε την Ελλάδα σε μία μέρα

15/04/2013 00:00

Με πολύ μεγάλη επιτυχία και τη συμμετοχή εθελοντικών ομάδων και μεμονομένων ατόμων, στα πλαίσια της διεθνούς εθελοντικής καμπάνιας καθαρισμού «Let's do it – καθαρίζουμε την Ελλάδα σε μία μέρα »,  πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 14 Απριλίου 2013 στο Δήμο Σουλίου, εθελοντικός καθαρισμός στην Παραμυθιά, καθώς και σε πολλές Τοπικές Κοινότητες και οικισμούς.

Επίκεντρο της δράσης αυτής ήταν η πόλη της Παραμυθιάς, όπου στις   10:00  ώρα στο σχολείο Βούλγαρη συναντήθηκαν οι Gorilistas, ο τοπικός περιβαλλοντικός σύλλογος και ο σύλλογος Ελευθεροχωριτών, πάνω από 80 μαθητές και μαθήτριες των σχολείων της πόλης, καθώς και πολλοί εθελοντές πολίτες.

Αρχικά  η  Δήμαρχος Σουλίου ανέφερε για το σκοπό της μεγάλης αυτής εθελοντικής δράσης, όπου συμμετέχουν και στηρίζουν 96 χώρες, εκατοντάδες δήμοι, σύλλογοι  και φορείς σε όλη την Ελλάδα και   τόνισε πως ο εθελοντισμός δεν είναι καταναγκασμός είναι φιλοσοφία  ζωής. Έπειτα  με το κέφι και τη ζωντάνια που διακρίνει τα παιδιά, όλοι φωτογραφήθηκαν μέσα και γύρω από την  τεράστια διαφημιστική μπλούζα (διαστάσεων 6 χ 4,5 μέτρα) και απόλαυσαν το δρώμενο που παρουσίασαν οι μαθήτριες του Γυμνασίου  Παραμυθιάς.

Στη συνέχεια, με την επίβλεψη και τις οδηγίες των υπηρεσιών του Δήμου, οι ομάδες προχώρησαν σε καθαρισμό  στο δημοτικό σχολείο Βούλγαρη, παιδική χαρά, Ειρηνοδικείο, δάσος Αγίου Γεωργίου, γαλατάς και κάστρο Παραμυθιάς.

Αντίστοιχες εθελοντικές δράσεις καθαρισμού πραγματοποιήθηκαν από τους οικείους  πολιτιστικούς συλλόγους, φορείς και πολίτες, στις Τοπικές Κοινότητες Γλυκή, Γκρίκα, Καρβουνάρι, Καριώτι, Κρυσταλλοπηγή, Ξηρόλοφο, Παγκράτι, Προδρόμι, Σεβαστό, Χρυσαυγή και Ψάκα.

Το κυρίαρχο μήνυμα που αναδείχθηκε,  είναι πως η καθαριότητα είναι στοιχείο πολιτισμού. Με κοινή προσπάθεια μπορούμε να κάνουμε  το περιβάλλον που ζούμε πιο ανθρώπινο.  Χρέος μας είναι όχι μόνο να το διατηρήσουμε  καθαρό, αλλά και να το παραδώσουμε  στα παιδιά μας ακόμη καλύτερο.