Πέμπτη 16 Μαΐου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Νέα/Ημερίδα: Βλέποντας τα δύσκολα ως προκλήσεις

Ημερίδα: Βλέποντας τα δύσκολα ως προκλήσεις

13/03/2013 00:00

ΔΕΛΤΙΟ  ΤΥΠΟΥ

Μαθήματα αξιοπρέπε ιας και αγώνα δόθηκαν το απόγευμα της 6ης Μαρτίου 2013 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων «Καρκαμίσι», κατά τη διάρκεια της ημερίδας για την αναπηρία, με θέμα : «Βλέποντας τα δύσκολα ως προκλήσεις», που διοργανώθηκε  από το Δήμο Σουλίου, το πρόγραμμα «Βοήθεια στο σπίτι  Δ. Δ. Καρβουναρίου» και την  σύμβουλο προσχολικής  αγωγής  Ν. Θεσπρωτίας κ.  Μπέση Μαρίνα.  Η ημερίδα  αυτή  ήταν συνέχεια ενός προγράμματος που ξεκίνησε από τα Νηπιαγωγεία του Νομού Θεσπρωτίας με τη συνδρομή της προσχολικής αγωγής.

Η Δήμαρχος Σουλίου,  στο σύντομο χαιρετισμό της ανέφερε για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία και τα οφέλη που απορρέουν από την ένταξη τους σε κάθε πτυχή της πολιτικής, κοινωνικής, οικονομικής και πολιτιστικής ζωής των κοινοτήτων τους.  Επισήμανε δε,   πως πρέπει  όλοι να  αναλογιστούμε για  όσα έχουμε πετύχει ως κοινωνία,  κράτος, αυτοδιοίκηση την τελευταία δεκαετία και ας προβληματιστούμε γιατί ο δρόμος που έχουμε να διανύσουμε ακόμη είναι μακρύς.

06032013057.jpg Ιδιαίτερα πρέπει να τονιστεί και να αναφερθεί, πως η κύρια ομιλήτρια Παπαδοπούλου Βασιλική – Οικονομολόγος – ΑΜΕΑ, με το μεστό και περιεκτικό της λόγο, πλήρως επιστημονικά τεκμηριωμένο και  με παραδείγματα, όχι  μόνο εξέπληξε ευχάριστα τους παρευρισκόμενους, απαντώντας σε όλες τις ερωτήσεις που της απηύθυναν, αλλά με την εν γένει τοποθέτηση και παρουσία της δίδαξε  ήθος, αξιοπρέπεια, δύναμη και στάση ζωής στην αντιμετώπιση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία.

Ταυτόχρονα,  ανέδειξε για την εποχή μας, που χαρακτηρίζεται ως εποχή της γνώσης και πληροφόρησης, τις ελλείψεις σε υλικοτεχνικές και κτιριακές υποδομές, τα σοβαρά  προβλήματα  πρόσβασης των ΑΜΕΑ στη δημόσια  εκπαίδευση και την ενεργό συμμετοχή τους στον παραγωγικό ιστό της χώρας και γενικά  στα ελλιπή μέτρα παρέμβασης   της πολιτείας  στον τομέα της  απαιτούμενης μέριμνας  και κοινωνικής φροντίδας.

{gallery}vlp{/gallery}

Παραμυθιά,   12  Μαρτίου  2013