Σάββατο 4 Μαΐου 2024

04 Δεκεμβρίου 2023: Παρουσίαση των βιβλίων του Ομότιμου Καθηγητή του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Παναγιώτη Τσαμάτου

4/12/2023 - 4/12/2023 18:30 Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων "Καρκαμίσι"

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

O Δήμος Σουλίου, η Εταιρία Λογοτεχνών και Συγγραφέων Ηπείρου (ΕΛΣΗ), το Ίδρυμα Μελετών Ιονίου και Αδριατικού Χώρου (ΙΜΙΑΧ ) και ο Φιλοπρόοδος Όμιλος Παραμυθιάς (ΦΟΠ ) σας προσκαλούν στην παρουσίαση των βιβλίων του Ομότιμου Καθηγητή του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Παναγιώτη Τσαμάτου:

«Μουργκάνα-Βουδαπέστη-Θεσσαλονίκη ένα σκαληνό ταξίδι

… και άλλες βορειοδυτικές ιστορίες»

και

«Ιδιοχείρως»

που θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 4-12-2023 και ώρα 6.30 μ..μ.. στην αίθουσα «Καρκαμίσι»  του Δήμου Σουλιου .

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Χαιρετισμοί

Ομιλίες:

• Σπύρος Εργολάβος, Φιλόλογος-Συγγραφέας, Μέλος Δ.Σ. της ΕΛΣΗ
  • Κωνσταντίνος Πέτσιος Καθηγητής της Ιστορίας της Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Πρόεδρος του ΙΜΙΑΧ
  • Χαράλαμπος Παντελής Διδάκτωρ Αρχαιολογίας, Πρόεδρος του ΦΟΠ
  • Παναγιώτης Τσαμάτος, Ομότ. Καθηγητής Μαθηματικής Ανάλυσης, Πρόεδρος της ΕΛΣΗ

Αποσπάσματα από τα βιβλία θα αποδώσει η θεατρική ομάδα «Μέσα από την Τέχνη» (Μ.Α.Τ.Τ.)

Την εκδήλωση προλογίζει και συντονίζει o κ. Χάρης Λεοντάρης, Μέλος του Δ.Σ.  της ΕΛΣΗ.