Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Ανακοινώσεις, Νέα/ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: Παραχώρηση από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων στο Δήμο Σουλίου του ακινήτου των πρώην παιδικών κατασκηνώσεων

26/05/2023 13:06

Δημοσιεύτηκε στις 24-05-2023 η υπ. αρ. 56126/Α2 Κ.Υ.Α. (ΦΕΚ Β’/3448/23-05-2023) των Υπουργών Οικονομικών, Παιδείας και Θρησκευμάτων και Εσωτερικών, με την οποία παραχωρείται κατά χρήση και άνευ ανταλλάγματος ακίνητο κυριότητας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων στο Δήμο Σουλίου Θεσπρωτίας και συγκεκριμένα το ακίνητο καθώς και τα κτίσματα τα οποία ευρίσκονται εντός αυτού, που βρίσκεται στη θέση «Αμυγδαλέα», Παραμυθιάς Σουλίου, της Περιφερειακής Ενότητας Θεσπρωτίας.

Η παραχώρηση συντελείται για δεκαπέντε (15) έτη. Το ακίνητο αυτό παραχωρείται προκειμένου να χρησιμοποιηθεί από το Δήμο Σουλίου για την ανάπτυξη χρήσεων και εκπαιδευτικών, πολιτιστικών, περιβαλλοντικών και αθλητικών δραστηριοτήτων.