Τρίτη 7 Μαΐου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Νέα/Δελτίο Τύπου για εγκαίνια νέων αποδυτηρίων γηπέδου 49 Προκρίτων

Δελτίο Τύπου για εγκαίνια νέων αποδυτηρίων γηπέδου 49 Προκρίτων

21/09/2017 12:16

Πραγματοποιήθηκαν χθες 20 Σεπτεμβρίου τα εγκαίνια των αποδυτηρίων του γηπέδου 49 Προκρίτων στην Παραμυθιά παρουσία της Δημάρχου, Δημοτικών Συμβούλων, του προέδρου και μελών του Δ.Σ της ΕΠΣ Θεσπρωτίας, προέδρων και μελών Δ.Σ αθλητικών σωματείων του Δήμου Σουλίου, αθλητών και αθλητριών και ακαδημιών ποδοσφαίρου.

Ακολουθεί ο Χαιρετισμός της Δημάρχου:

Αιδεσιμότατε

Κύριε Πρόεδρε της ΕΠΣ Θεσπρωτίας

Κυρία και Κύριοι Πρόεδροι των Αθλητικών Σωματείων του Δήμου μας,

Κυρίες και Κύριοι, Αγαπητά παιδιά

Σας καλωσορίζω στα νεοαναγερθέντα σύγχρονα αποδυτήρια του γηπέδου 49 Προκρίτων της Παραμυθιάς.

Ο αθλητισμός προάγει αξίες απαραίτητες για τη συνοχή και την πρόοδο των τοπικών κοινωνιών, το σημαντικότερο αγαθό, την υγεία μας.

Προάγει την ευγενή άμιλλα και το συναγωνισμό, αναπτύσσει πνεύμα συνεργασίας, ομαδικότητας και αλληλεγγύης συμβάλλοντας έτσι σε έναν υγιή και ισορροπημένο τρόπο ζωής και κοινωνικής συμπεριφοράς.

Η βελτίωση των αθλητικών μας εγκαταστάσεων βρίσκεται στις προτεραιότητες των στόχων της δημοτικής αρχής. Έτσι συνεπείς σε ότι έχουμε υποσχεθεί βρισκόμαστε εδώ απόψε για να παραδώσουμε στους αθλούμενους και τα αθλητικά σωματεία ένα έργο που θα συμβάλει σημαντικά στην αναβάθμιση των υποδομών άθλησης.

Σε αυτό το σημείο ας μου επιτραπεί να αναφερθώ σε μια σειρά ακόμη ενεργειών που έχουν πραγματοποιηθεί προς αυτή την κατεύθυνση, όπως:

1. Η αδειοδότηση του κλειστού γυμναστηρίου Παραμυθιάς
  2. Η Ολοκλήρωση των γηπέδων στο Γαρδίκι
  3. Η Συντήρηση φυσικού χλοοτάπητα του Προδρομίου
  4. Οι Παρεμβάσεις τόσο στο γήπεδο της Παραμυθιάς, όσο και του Γαρδικίου για να επιτευχθεί η αδειοδότηση
  5. Οι παρεμβάσεις στο κλειστό γυμναστήριο του Γυμνασίου – Λυκείου Παραμυθιάς.

Η μελέτη και η κατασκευή του έργου “Κατασκευή αποδυτηρίων σταδίου 49 Προκρίτων” με προϋπολογισμό #295.000# έγινε με πόρους του Δήμου Σουλίου.

Το νέο κτίριο είναι ισόγειο μεταλλικό ύψους 5,00μ. και διαστάσεων 23,00Χ9,00μ.

Σ’ αυτό στεγάζονται :

• 2 χώροι αποδυτηρίων, με λουτρά και WC
  • Αποδυτήρια διαιτησίας και WC
  • Ιατρείο
  • Γραφείο Διοίκησης
  • WC ΑΜΕΑ
  • Αποθηκευτικοί χώροι

Τα παλιά αποδυτήρια που πριν λίγες μέρες κατεδαφίστηκαν έγραψαν τη δική τους ιστορία. Τέλος εποχής, μια νέα περίοδος ξεκινά και βέβαια δε σταματάμε εδώ. Με σταθερά βήματα συνεχίζουμε την βελτίωση και νομιμοποίηση των αθλητικών μας εγκαταστάσεων.

Σ’ αυτό το σημείο θα ήθελα να ευχαριστήσω τις Τεχνικές Υπηρεσίες του Δήμου μας, τον κ. Γρ. Παππά, την κα. Μπουσταντζή, τον κ. Ντούμα, τη μελετήτρια κα. Νάσιου, την ανάδοχο εταιρεία ΟΔΟΚΑΤ – κ. Ρετζέλο, τον κ. Νικολάου προϊστάμενο των Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Ηγουμενίτσας και τα αθλητικά σωματεία για τη συνεργασία και τη συνεισφορά τους.

Κυρίες και κύριοι αγαπητές και αγαπητοί αθλούμενοι πριν 6 χρόνια έγινε ελαιοχρωματισμός του Γυμνασίου, Λυκείου Παραμυθιάς. Στην πάροδο των 6 χρόνων μόνο ο χρόνος έχει επιφέρει ζημιές στο κτίριο. Σας προκαλώ λοιπόν και ευελπιστώ σ’ εσάς που διακατέχεσθε από τα αθλητικά ιδεώδη με κύρια αυτά της κοσμιότητας, να επιδείξετε τον δέοντα σεβασμό και ομοψυχία να μην υπάρχει διαχωρισμός ομάδων ώστε να χαιρόμαστε όλοι το στολίδι αυτό του Δήμου μας.

Αφού ανακοινώσω ότι το επόμενο εγχείρημα θα είναι η τοποθέτηση ταρτάν στο γήπεδο του στίβου να ευχηθώ

ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ