Δευτέρα 6 Μαΐου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Νέα/Αρχαιολογικό Πάρκο Βυζαντινού – Μεταβυζαντινού Οικισμού Ουζντίνας

Αρχαιολογικό Πάρκο Βυζαντινού – Μεταβυζαντινού Οικισμού Ουζντίνας

22/10/2015 11:08

Όραμα και στόχος της Δημοτικής Αρχής του Δήμου Σουλίου είναι η συντήρηση, προβολή και ανάδειξη των συγκριτικών πλεονεκτημάτων του Δήμου μας, έτσι ώστε να αποτελέσουν αναπτυξιακή δυναμική για τον τόπο. Ανάμεσα σ΄αυτά η απαράμιλλη φυσική ομορφιά καθώς και η πλούσια πολιτιστική κληρονομιά.

Η 20η Οκτωβρίου ήταν μια ιδιαίτερη σημαντική μέρα για το Δήμο μας καθώς τη μέρα αυτή παραδόθηκε το έργο «Αρχαιολογικό Πάρκο Βυζαντινού – Μεταβυζαντινού Οικισμού Ουζντίνας» από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ιωαννίνων στην τοπική κοινωνία. Ο οχυρωμένος οικισμός της Ουζντίνας δίπλα στο εξαιρετικού κάλλος φαράγγι του Καλαμά γίνεται πλέον επισκέψιμος.

Ευχαριστούμε θερμά:

• Την πρώην 8η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων και την νυν Εφορεία Ιωαννίνων.
  • Την Περιφέρεια Ηπείρου.
  • Την Τοπική Κοινότητα Πέντε Εκκλησιών.
  • Την Εκκλησιαστική Επιτροπή Πέντε Εκκλησιών .
  • Τον Πολιτιστικό Σύλλογο των Πέντε Εκκλησιών και
  • όλους όσους συνέβαλαν στην ολοκλήρωση του έργου.

Η Δημοτική Αρχή