Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Κοινωνική ΦροντίδαΑνακοινώσεις/Ανακοινώσεις, ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ, Κοινωνικό Παντοπωλείο, Νέα/Αποστολή ανθρωπιστικής βοήθειας από την Κ.Ε.Δ.Ε., στα θύματα των σεισμών σε Τουρκία και Συρία

07/02/2023 18:23

Ο Δήμος Σουλίου εκφράζει τη βαθιά του οδύνη για την τραγωδία που συνέβη στην Τουρκία και τη Συρία.

Στέκεται αλληλέγγυος στους κατοίκους των περιοχών που επλήγησαν από το φονικό σεισμό.

Ενημερώνουμε ότι  δια του Κέντρου Κοινότητας, μέχρι και την Πέμπτη 09/02/2023 θα συγκεντρωθούν είδη πρώτης ανάγκης, τα οποία εν συνεχεία θα αποσταλούν στην έδρα της κάθε Περιφερειακής Ένωσης Δήμων, και με έξοδα της ΚΕΔΕ το υλικό από όλους τους δήμους θα συγκεντρωθεί και θα αποσταλεί προς τις δύο χώρες, σε συνεννόηση πάντα με τις εθνικές αρχές της χώρας μας.

Ειδικότερα οι προσφορές να αφορούν στις εξής κατηγορίες ειδών :

• Κουβέρτες, παπλώματα
  • σκηνές
  • ιατροφαρμακευτικό υλικό
  • Κλινοσκεπάσματα

Παρακαλούνται οι πολίτες να τα παραδίδουν σε καλή κατάσταση.

Οι προσφορές θα συγκεντρώνονται στο κτήριο του Κέντρου Κοινότητας, Κ. Καραμανλή 179, Δημαρχιακό Μέγαρο, Παραμυθιά (στο ισόγειο).

Για οποιαδήποτε πληροφορία ή ερώτηση μπορείτε να απευθύνεστε στο Κέντρο Κοινότητας, τηλ.:2666360137 – 2666360138.

Ο Δήμαρχος

Ιωάννης Σπ. Καραγιάννης