Δευτέρα 6 Μαΐου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Πολιτιστικά - Εκδηλώσεις/Ανακοίνωση Δημάρχου για Καρναβάλι Δήμου Σουλίου

Ανακοίνωση Δημάρχου για Καρναβάλι Δήμου Σουλίου

09/03/2011 00:00

Ανακοίνωση Δημάρχου για Καρναβάλι Δήμου Σουλίου

Σε πείσμα του καιρού (βροχή, κρύο) και των καιρών (οικονομική κρίση, κρίση θεσμών, ανασφάλεια, ανεργία κ. τ. λ. ), πραγματοποιήθηκαν στο Δήμο Σουλίου εκδηλώσεις για τη μεγάλη γιορτή της Αποκριάς.

Πολίτες και φορείς, μικροί και μεγάλοι, ενωθήκαμε για να φέρουμε κέφι, χαρά, κάποιες ώρες ξεγνοιασιάς και ζωντάνιας, που τόσο πολύ χρειαζόμαστε όλοι.

Η μουσική και η χαρούμενη διάθεση ήταν διάχυτη σε όλο το ΔΗΜΟ την τσικνοπέμπτη, στον παραδοσιακό σατυρικό γάμο, στις καρναβαλικές παρελάσεις της Παραμυθιάς και του Γαρδικίου, στις φωτιές, στις αχνιστές φασολάδες στις περισσότερες Τοπικές Κοινότητες.

Με μικρό κόστος και υπό την αιγίδα του Δήμου, η καρναβαλική επιτροπή που αποτελείται από τους :

Μπάμπας Μάκης, Τομαράς Θεόδωρος, Τσόδουλος Κυριάκος, Φράγκος Θωμάς, Κωσταράς Σταύρος, Σταύρου Νικηφόρος, Αντωνοπούλου Αργυρώ, Κάτσιου Νάντια, Πατσιούρα Αλέκα, Κόκορη Χρυσάνθη, Αλεξίου Άννα, Ντούκα Βάσω, Παππά Λαμπρίνα, Μπρέστα Βίκυ και Μάρκου Χρυσάνθη,

συνεργάστηκε με όλους του πολιτιστικούς Συλλόγους από το Πολύδροσο μέχρι και τη Φροσύνη και διοργάνωσαν τις φετινές εκδηλώσεις.

Το κόστος ήταν μικρό, αλλά το μεράκι, η όρεξη και η φαντασία των εθελοντών της διοργάνωσης δεν είχε όρια.

Κι ας μην ανησυχούν οι σοβαροφανείς και αυτοί που θεωρούν ότι δεν είναι καιροί για τέτοια πανηγύρια….. δεν χρειάζονται πολλά για να οργανώσεις ανταμώματα και να κρατήσεις ζωντανές τις τοπικές κοινωνίες. Εξάλλου όλοι έχουμε επίγνωση των δύσκολων καιρών.

Ας μου επιτραπεί να χρησιμοποιήσω τη φράση του προέδρου του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Ιωαννιτών, καθηγητή παθολογίας κ. Μωυσή Ελισάφ:

Οι εκδηλώσεις αυτές αποτελούν : «μια νησίδα υπέρβασης μιας ανεπιθύμητης πραγματικότητας σε μια κοινωνία θρυμματισμένη στο βωμό των ατομικών συμφερόντων ».

Ευχαριστούμε την Καρναβαλική Επιτροπή, τους πολιτιστικούς συλλόγους και σωματεία, καθώς και τους πολίτες για την άψογη διοργάνωση και συμμετοχή τους.

Ευχαριστούμε επίσης όλους τους χορηγούς των φετινών εκδηλώσεων και ιδιαίτερα τον εμπορικό κόσμο που πρόσφερε από το υστέρημά του.

Ιδιαίτερα μνεία θα κάνουμε στη στήριξη από τον Ο. Λ. ΗΓ. (Οργανισμός Λιμένα Ηγουμενίτσας), καθώς και την Ένωση Παραμυθιωτών Αθήνας, γιατί δεν έχουν αναγραφεί στο έντυπο των εκδηλώσεων.

Μόνο έτσι, όλοι μαζί στις χαρές και στα προβλήματα, θα μπορέσουμε να πετύχουμε το καλύτερο για τον τόπο.

Για τη Δημοτική Αρχή του Δήμου Σουλίου

Η Δήμαρχος