Παρασκευή 17 Μαΐου 2024

Ανακοίνωση Α.Σ.Α.& Χ.Υ.Τ.Υ

10/02/2011 00:00

Ανακοίνωση

σχετικά με την συνάντηση που έγινε την Τρίτη 8 Φεβρουαρίου 2011 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δήμου Σουλίου με

Θέμα: Διαβούλευση μελέτης *Αξιολόγηση θέσεων για τη χωροθέτηση του εργοστασίου επεξεργασίας Α.Σ.Α. Ηπείρου και του Χ.Υ.Τ. υπολειμμάτων.

Την συνάντηση προλόγισε η Δήμαρχος Σουλίου κα Μπραΐμη Μπότση Σταυρούλα ως εξής:

"Το θέμα της διαχείρισης των απορριμμάτων είναι αρκετά πολύπλοκο, αποτελεί δε ένα από τα σημαντικότερα περιβαλλοντικά ζητήματα όλης της χώρας. Ζητήματα στα οποία δυστυχώς δεν έχει βρεθεί λύση.

Κεντρικό κράτος, τοπική αυτοδιοίκηση, οργανωμένοι φορείς και τοπικές κοινωνίες φαίνεται ακατόρθωτο να βρούμε μια συνισταμένη για την επίλυση ενός τόσο σοβαρού θέματος. Άλλοι γιατί εφαρμόζουν ή στηρίζονται στο δίκαιο του ισχυρότερου άλλοι κινδυνολογώντας χωρίς πρόταση, άλλοι κατευθυνόμενοι από συμφέροντα συνεχίζετε η απαράδεκτη κατάσταση σκουπιδιών στις πλαγιές, σκουπιδιών που τοποθετούνται  σε ανεξέλεγκτες χωματερές ή καίγονται ή κατασκευάζοντας ακόμη ΧΥΤΑ που υπολειτουργούν.

Ακόμη και στη σημερινή μελέτη η προσέγγιση δεν αφορά σχεδιασμό εφ' όλης της ύλης καθώς μένει ανοιχτή η διαχείριση επικίνδυνων απορριμμάτων ορυκτέλαιων, ηλεκτρικών συσκευών, μπαταριών, μπαζών  ή κλαδεμάτων, νεκρών ζώων, λυμματολάσπης.

Ακόμη δεν γίνεται στόχευση για την μείωση απορριμμάτων με διαλογή στην πηγή με ευαισθητοποίηση του κοινού στα νέα δεδομένα (ανάγκες – υποχρεώσεις)

Υπάρχει σε εξέλιξη μελέτη της πρώην Περιφέρειας και νυν Αποκεντρωμένης Διοίκησης  με αντικείμενο:

• Ανάλυση και εξέταση των διαθέσιμων τεχνολογιών επεξεργασίας αστικών αποβλήτων.
  • Αξιολόγηση θέσεων για την χωροθέτηση του εργοστασίου επεξεργασίας και ΧΥΤΥ

Στο αίτημα της αποκεντρωμένης διοίκησης για παρατηρήσεις και υποδείξεις από τους Δημάρχους Ηπείρου επί του 2ου σκέλους της μελέτης ακολουθήσαμε την εξής διαδικασία.

Στις 24/1/2011 έγινε ενημέρωση του Δημοτικού Συμβουλίου για το γεγονός ότι η συγκεκριμένη μελέτη είναι σε εξέλιξη. Γνωστοποίηση του δικτυακού τόπου όπου μπορεί ο κάθε σύμβουλος και ενδιαφερόμενος να μελετήσει τα στάδια της μελέτης ενώ ταυτόχρονα όπως γνωρίζει το σώμα κάποιες πρώτες σκέψεις, υποδείξεις και ερωτήματα καθώς και κόκκινες γραμμές τέθηκαν στην επιβλέπουσα αρχή και ζητήθηκε χρόνος για περισσότερη ενημέρωση από την μελετητική ομάδα.

Τηρώντας την δέσμευση αυτή έτσι ώστε πιο τεκμηριωμένα να γνωμοδοτήσει το δημοτικό συμβούλιο στα πλαίσια της διαβούλευσης, έγινε συντονισμός σε επίπεδο νομού των τριών Δήμων ώστε οι Δήμαρχοι και τα Δημοτικά Συμβούλια να παραβρεθούμε σε κοινή ενημερωτική σύσκεψη ανοιχτή στο κοινό στα πλαίσια της διαφάνειας.

Με την ευκαιρία αυτή θα ήθελα να τονίσω ότι τασσόμαστε υπέρ μιας ολοκληρωμένης βιώσιμης επιστημονικά αποδεκτής και κοινωνικά δίκαιας λύσης στη διαχείριση των αποβλήτων.

Δεν εξαντλούμαστε σε φιλοσοφίες του όχι στη δική μας αυλή προσπαθούμε να ενημερωθούμε όσο καλύτερα γίνεται , αλλά θα είμαστε ανυποχώρητοι σε εξεύρεση λύσεων κοινωνικά άδικων,  με υψηλό κόστος για τους δημότες και δεν θα αποδεχθούμε λύσεις που εξαιρούν τα Ιωάννινα από το κομμάτι ευθύνης που τους αναλογεί.

Στην συνέχεια ακολούθησε ενημέρωση από τον μελετητή του έργου καθώς και ανοιχτός διάλογος με φορείς και πολίτες.

Η ενημερωτική συνάντηση έκλεισε με την ακόλουθη τοποθέτηση της Δημάρχου:

"Κυρίες και κύριοι συνάδελφοι αυτοδιοικητικοί έγινε σαφές ότι στο βωμό του πολιτικού κόστους αποφασίστηκε τα σκουπίδια να κάνουν βόλτες στην Ήπειρο.

Ο ΧΥΤΑ Ελληνικού εξαιρέθηκε από τη μελέτη με εντολή της επιβλέπουσας αρχής κάτι που καθιστά σαφές ότι, από την κατεύθυνση αυτή υπάρχουν πιέσεις άρα ισχύει ο νόμος του ισχυρού.

Καλείται λοιπόν ο Δήμος Σουλίου που έχει ένα υπολειτουργούντα ΧΥΤΑ στην εδαφική του περιφέρεια να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων ενώ άλλοι αυτοί που παράγουν το μεγαλύτερο όγκο σκουπιδιών δεν το κάνουν.

Μεγάλος  παραλογισμός: αντί όλοι να επιδιώκουν την άψογη λειτουργία ενός ΧΥΤΑ, ενώ θα έπρεπε να υπάρχουν πρόστιμα για τους ανίκανους να διαχειριστούν τα σκουπίδια τους όλοι οι δρόμοι φαίνεται να οδηγούν εδώ, στο Δήμο Σουλίου που παράγει  μικρότερο όγκο απορριμμάτων από ότι τα Ιωάννινα.

Μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση ας σοβαρευτούμε επιτέλους και να μην αρχίσουμε τις πολιτικές κορώνες επιφυλάσσομαι για τις αποφάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου τις οποίες εγώ σαν Δήμαρχος θα υποστηρίξω."