Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Προσκλήσεις Δήμου ΣουλίουΑνακοινώσεις/Ανακοινώσεις, Δημοτικό Συμβούλιο, Νέα/Πρόσκληση σε Τακτική Συνεδρίαση με τηλεδιάσκεψη του Δημοτικού Συμβουλίου Σουλίου στις 31 Μαΐου 2020

27/05/2020 14:33

Έχοντας υπόψη:

1.- Τις διατάξεις του άρθρου  10 της ΠΝΠ (ΦΕΚ  Α΄ 55/11.03.2020) « Κατεπείγοντα μέτρα αντιμετώπισης των αρνητικών συνεπειών της εμφάνισης ΚΟΡΩΝΟΙΟΎ COVID-19 και της ανάγκης περιορισμού της διάδοσής του»,

2.- Την παρ. 5 του άρθρου 167 του Καλλικράτη ( ν. 3852/2010), όπως τροποποιήθηκαν με την παραγ. 1 και την παραγ. 2 αντιστοίχως του αρθ. 184 του ν. 4635/2019,

3.- Το μέτρο της απαγόρευσης συνάθροισης των πολιτών

Καλούμε τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου σε  τακτική Συνεδρίαση με τηλεδιάσκεψη την  Κυριακή   31 Μαΐου  2020  και ώρα  19:30 για τα παρακάτω θέματα:

ΘΕΜΑ 1ο Αποδοχή Επιχορηγήσεων – Τροποποίηση προϋπολογισμού και Τεχνικού Προγράμματος  Δήμου Σουλίου, οικ. έτους 2020.

Εισηγητής: Αντιδήμαρχος, κ. Μπέλλος Θεοφάνης

ΘΕΜΑ  2ο: Παροχή Γνώμης επί του σχεδίου Κανονισμού Τιμολόγησης και του σχεδίου Τεχνικού Προγράμματος του Α.Σ.Δ.Α.Π. Ηπείρου.

Εισηγητής: κ. Δήμαρχος.

ΘΕΜΑ 3ο: Προμήθεια 16 τάμπλετ και δωρεάν παραχώρηση για χρήση από τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Γλυκής.

Εισηγητής: κ. Δήμαρχος.

ΘΕΜΑ 4ο: Απευθείας  εκμίσθωση των θέσεων  στο υπ’ αριθμ. 21 τεμάχιο αγροκτήματος Γλυκής  Δήμου  Σουλίου,  στις όχθες του ποταμού  Αχέροντα.

Εισηγητής: Αντιδήμαρχος, κ. Στεφάνου Κωνσταντίνος

ΘΕΜΑ 5o: Εκμίσθωση αγροτεμαχίων Δήμου Σουλίου.

Εισηγητής: Αντιδήμαρχος, κ. Στεφάνου Κωνσταντίνος

ΘΕΜΑ 6ο: Σύσταση Επιτροπής ελέγχου αιτήσεων πληρωμής θέσης περιπτέρου σε αμεα/πολύτεκνους/πολεμιστές Κύπρου με εισοδηματικά κριτήρια.

Εισηγητής: Αντιδήμαρχος, κ. Στεφάνου Κωνσταντίνος.

ΘΕΜΑ 7ο: Εξουσιοδότηση Δημάρχου για υπογραφή συμβολαίου.

Εισηγητής: Αντιδήμαρχος, κ. Μπέλλος Θεοφάνης

ΘΕΜΑ 8ο: Έγκριση υλοποίησης προγραμμάτων άθλησης για όλους-Προγραμματισμός πρόσληψης εκτάκτου προσωπικού ΙΔΟΧ  για την υλοποίησή τους την περίοδο 2020-2021.

Εισηγητής: Αντιδήμαρχος, κ. Στεφάνου Κωνσταντίνος.

ΘΕΜΑ 9ο: Τροποποίηση της αριθμ. 177/2018 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου, περί: Έγκριση σύναψη διαδημοτικής συνεργασίας μεταξύ του Δήμου Σουλίου και του Δήμου Ηγουμενίτσας για την υλοποίηση της ενταγμένης στο ΕΠΑΝΕΚ  2014-2020 πράξης « Κτίριο Βούλγαρη: Πολυχώρος Τέχνης, Ιστορίας, Πολιτισμού και Εκπαίδευσης».

Εισηγητής: Αντιδήμαρχος, κ. Μπέλλος Θεοφάνης

ΘΕΜΑ 10ο: Επιχορήγηση Σχολικών Επιτροπών για λειτουργικές και λοιπές δαπάνες.

Εισηγητής: Αντιδήμαρχος, κ. Δημητρίου Φώτιος

Ο Πρόεδρος του Δημ. Συμβουλίου Σουλίου