Σάββατο 20 Απριλίου 2024
ΔΗΜΟΣ ΣΟΥΛΙΟΥ/ΔΗΜΟΤΗΣ/Ανακοινώσεις/Ανακοινώσεις, Νέα, Χωρίς κατηγορία/ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΣΟΥΛΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΗ ΤΗΣ ΠΙΤΑΣ ΤΟΥ ΗΠΕΙΡΩΤΗ 2023 ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΕΝΙΚΟ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ

26/01/2023 18:53

Στην Αθήνα βρέθηκε στις 22 και 23 Ιανουαρίου 2023, ο Δήμαρχος Σουλίου Ιωάννης Σπ. Καραγιάννης και ο Αντιδήμαρχος Σουλίου κ. Γεώργιος Ντάγκας.

Η αντιπροσωπεία παρευρέθηκε την Κυριακή 22-01-2023, έπειτα από σχετική πρόσκληση της Πανηπειρωτική Συνομοσπονδία Ελλάδος, στην ετήσια καθιερωμένη εκδήλωση της «Πίτας του Ηπειρώτη», η οποία πραγματοποιήθηκε μετά από αναβολή για τα έτη 2021 και 2022 λόγω κορωνοϊού και φέτος ήταν είναι αφιερωμένη στην «Ηπειρώτισσα Γυναίκα».

Ακολούθησε τη Δευτέρα 23-01-2023 προγραμματισμένη συνάντηση Δημάρχου και Αντιδημάρχου Σουλίου με τον Γενικό Γραμματέα Εσωτερικών και Οργάνωσης του Υπουργείου Εσωτερικών, κ. Μιχαήλ Σταυριανουδάκη. Στόχος της συνάντησης ήταν αφενός η προώθηση των ήδη κατατεθειμένων χρηματοδοτικών προτάσεων του Δήμου Σουλίου στα προγράμματα αρμοδιότητας του Υπουργείου Εσωτερικών, καθώς και η διερεύνηση νέων, μελλοντικών χρηματοδοτικών εργαλείων που πιθανόν θα προκύψουν από πλευράς ΥΠ.ΕΣ.

Η συζήτηση πραγματοποιήθηκε σε κλίμα απόλυτης συνεργασίας και ο Δήμος Σουλίου είναι σε αναμονή των αποτελεσμάτων αυτής στο προσεχές διάστημα.